Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Wynalazki naukowców z Politechniki Rzeszowskiej na wystawie w Seulu

0
Podziel się:

Trzy wynalazki z zakresu gospodarki wodno-ściekowej, autorstwa naukowców z
Politechniki Rzeszowskiej, zaprezentowano na Międzynarodowych Targach Wynalazków, które odbywają
się od czwartku w Seulu w Korei Południowej.

*Trzy wynalazki z zakresu gospodarki wodno-ściekowej, autorstwa naukowców z Politechniki Rzeszowskiej, zaprezentowano na Międzynarodowych Targach Wynalazków, które odbywają się od czwartku w Seulu w Korei Południowej. *

Prof. Józef Dziopak kierujący zespołem naukowców, którzy opracowali wynalazki, powiedział PAP, że są to trzy wybrane wynalazki spośród pięciu nagrodzonych w Brukseli na Światowej Wystawie Innowacji, Badań Naukowych i Nowoczesnej Techniki Brussels Innova - Eureka Conest 2010, która odbyła się w listopadzie.

Na wystawę w Seulu, która potrwa do niedzieli, wybrano "Zbiornik infiltracyjno-retencyjny ścieków deszczowych", nagrodzony w Belgii złotym medalem, oraz dwóch "zdobywców" srebrnych medali: "Grawitacyjno-pompowy odciążający zbiornik retencyjny" i "Zbiornik retencyjny z regulowanym przepływem cieczy".

Dziopak wyjaśnił, że są to różne typy zbiorników retencyjnych, wykorzystywanych głównie do zagospodarowania wód opadowych oraz w działaniach przeciwpowodziowych.

"To innowacyjne rozwiązania obiektów i urządzeń, które są stosowane do jakościowego i ilościowego sterowania transportem ścieków, w systemach kanalizacyjnych i wód opadowych. Wykorzystywane są przy odwadnianiu terenów zurbanizowanych oraz jako elementy budowli hydrotechnicznych w systemach ochrony przeciwpowodziowej" - wyjaśnił profesor.

Jednym z prezentowanych rozwiązań jest trójkomorowy zbiornik, w którym wody opadowe są podczyszczane, a następnie przedostają się dnem do gruntu, zasilając wody gruntowe, z których czerpią np. rośliny. Tym samym obniża się poziom lustra wody, zmniejszając zagrożenie powodziowe.

Inny wynalazek umożliwia z kolei regulację poziomu ścieków, pompując je nie w dół, do ziemi, jak jest w przypadku tradycyjnych rozwiązań, ale w górę, do specjalnego zbiornika lub też do oczyszczalni. Profesor zauważył, że zbiornik taki może wznosić się jak wieża ciśnień, na niewielkiej powierzchni, a na jego dachu może powstać np. wielopoziomowy parking. Podkreślił też, że takie rozwiązanie to oszczędność kosztów i powierzchni.

W Brukseli zespół profesora Dziopaka (dr Daniel Słyś oraz Agnieszka Stec i Joanna Hypiak) otrzymał medale za wszystkie prezentowane wynalazki. Łącznie zdobył jeden złoty, trzy srebrne i jeden brązowy medal. Wynalazki te z kolei w październiku znalazły się w grupie dziewięciu nagrodzonych(z 10 pokazanych) na IV Międzynarodowej Warszawskiej Wystawie Innowacji IWIS 2010.

Patronat nad imprezą w Seulu objęła Międzynarodowa Federacja Stowarzyszeń Wynalazców (IFIA) oraz Koreański Urząd Własności Intelektualnej.

Na tej wystawie, oprócz rozwiązań z belgijskich ośrodków naukowych i badawczych, zaprezentowano ponad 500 wynalazków z kilkudziesięciu krajów świata.

Prof. Dziopak jest kierownikiem katedry infrastruktury i ekorozwoju na Wydziale Budownictwa i Inżynierii Środowiska Politechniki Rzeszowskiej im. Ignacego Łukaszewicza.

Agnieszka Pipała(PAP)

api/ hes/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)