Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Wyniki ogólnopolskiego rankingu szkół ponadgimnazjalnego

0
Podziel się:

#
dochodzi relacja z gali finałowej na Politechnice Warszawskiej
#

# dochodzi relacja z gali finałowej na Politechnice Warszawskiej #

10.01. Warszawa (PAP) - Liceum Ogólnokształcące nr XIV im. Polonii Belgijskiej we Wrocławiu i Technikum Elektroniczne im. Obrońców Lublina 1939 r. z Lublina to zwycięzcy ogólnopolskiego rankingu szkół ponadgimnazjalnych. Laureatów uhonorowano w czwartek na Politechnice Warszawskiej.

Wiceminister edukacji Joanna Berdzik na czwartkowej gali finałowej podkreśliła, że dzięki rankingowi coraz więcej mówi się o rozwoju umiejętności młodzieży. "Dziękuję przede wszystkim dyrektorom szkół, że o tych zdolnościach mówicie w miejscach, w których pracujecie" - zwróciła się do dyrektorów. Według wiceminister ważne jest, aby o umiejętnościach mówić w miastach i miasteczkach, do których absolwenci ich szkół ponadgimnazjalnych w przyszłości wrócą i zaczną wpływać na ich rozwój.

Ranking po raz piętnasty przygotowały miesięcznik "Perspektywy" i dziennik "Rzeczpospolita".

Kapituła rankingu, pod przewodnictwem prof. Jana Łaszczyka, rektora Akademii Pedagogiki Specjalnej im. Marii Grzegorzewskiej w Warszawie, brała pod uwagę: sukcesy szkoły w olimpiadach przedmiotowych, wyniki matury z przedmiotów obowiązkowych, wyniki matury z przedmiotów dodatkowych oraz ocenę szkoły przez kadrę akademicką. W przypadku techników uwzględniono też wyniki egzaminów zawodowych.

W tym roku z okazji 15-lecia rankingu zestawiono też 15 liceów, które uzyskały najlepsze wyniki we wszystkich rankingach. Pierwsze miejsce zajęło XII Liceum Ogólnokształcące w Szczecinie, które zwyciężało rokrocznie w latach 2004-2010. Drugie miejsce w jubileuszowym rankingu zajął tegoroczny zwycięzca, Liceum Ogólnokształcące nr XIV im. Polonii Belgijskiej we Wrocławiu, trzecie - I Liceum Ogólnokształcące im. Mikołaja Kopernika w Łodzi.

Liceum Ogólnokształcące nr XIV im. Polonii Belgijskiej we Wrocławiu w ubiegłorocznym zestawieniu zajęło drugie miejsce. To trzecie zwycięstwo placówki w rankingu, pierwsze miejsce szkoła zajęła w 1999 i 2003 r. Liceum zostało założone w 1974 r.; obecnie jest częścią Zespołu Szkół nr 14, w skład którego wchodzi również Gimnazjum Dwujęzyczne nr 49. Placówka powstała w celu kształcenia uzdolnionej młodzieży. Przez pierwsze 30 lat działalności szkoły jej dyrektorem był Aleksander Dobrzycki.

Jak powiedział PAP obecny dyrektor placówki Marek Łaźniak, pierwsze lata były dla liceum decydujące, ponieważ wtedy szkoła zdobyła renomę. "Aby ją podtrzymać, ciężko pracujemy. W liceum jest presja na nauczycieli ze strony uczniów, rodziców, a także moja. Nie wszystkim się to podoba, jest duża rotacja, zostają ci najlepsi" - zaznaczył.

W tym roku drugie miejsce w rankingu zajęło Liceum Akademickie Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu (ubiegłoroczny zwycięzca rankingu), na trzecim miejscu uplasowało się III LO z Oddziałami Dwujęzycznymi im. Marynarki Wojennej RP w Gdyni, na czwartym - V LO im. Augusta Witkowskiego w Krakowie, na piątym - XIII Liceum Ogólnokształcące w Szczecinie.

Na miejscu szóstym jest XIV LO im. Stanisława Staszica w Warszawie, na siódmym - LO nr III im. Adama Mickiewicza we Wrocławiu, na ósmym - I LO im. Mikołaja Kopernika w Łodzi, na dziewiątym - II LO z Oddz. Dwujęzycznymi im. Stefana Batorego w Warszawie, na dziesiątym - LO im. Jana Pawła II Sióstr Prezentek w Rzeszowie.

Tegoroczny zwycięzca rankingu w kategorii techników - Technikum Elektroniczne im. Obrońców Lublina 1939 r. w Lublinie - także w ubiegłym roku było na pierwszym miejscu. Technikum jest częścią Zespołu Szkół Elektronicznych, którego początki sięgają 1957 r. Kształci w zawodach technik elektronik i technik teleinformatyk. Posiada szereg pracowni, w których uczniowie mogą doskonalić kompetencje, dotyczące m.in.: mikroprocesorów, mikrokomputerów oraz teleinformatyki.

Dyrektor placówki Elżbieta Hanc podkreśliła, że źródłem sukcesu szkoły jest stabilna kadra nauczycieli, którzy potrafią zmotywować uczniów do pracy. "Przyjmujemy młodych ludzi bardzo różniących się pod względem poziomu, w trakcie nauki okazuje się, że wszyscy są bardzo zmotywowani".

Drugie miejsce w rankingu zajęło Technikum Łączności nr 14 w ZS Łączności w Krakowie, trzecie - Technikum Elektroniczne w ZSE im. Wojska Polskiego w Bydgoszczy, czwarte - Technikum Zawodowe nr 7 w ZSE-M w Nowym Sączu, piąte - Technikum Komunikacji w ZS Komunikacji w Poznaniu.

Na szóstym miejscu jest Technikum w ZS im. Bohaterów Westerplatte w Radomiu, na siódmym - Technikum Elektryczne w ZS Elektrycznych w Białymstoku, na ósmym - Technikum nr 8 w ZS Chemicznych i Ogólnokształcących w Olsztynie, na dziewiątym - Technikum nr 1 w ZS Technicznych w Ostrowie Wielkopolskim, na dziesiątym - Technikum nr 1 w ZS im. Władysława Szybińskiego w Cieszynie.

Kapituła przygotowała w tym roku też trzy inne rankingi szkół: dwa, w których kryterium są wyniki matury i ranking olimpijski (decydowały osiągnięcia w olimpiadach przedmiotowych i zawodowych).

W rankingu maturalnym wśród liceów najlepsze jest LXVII LO im. Jana Nowaka-Jeziorańskiego w Warszawie, na drugim - II LO z Oddz. Dwujęzycznymi im. Stefana Batorego w Warszawie, na trzecim - 2. Społeczne LO im. Pawła Jasienicy w Warszawie.

W rankingu maturalnym wśród techników zwyciężyło Technikum w ZSE im. Bohaterów Westerplatte w Radomiu. Na drugim miejscu jest Technikum Łączności nr 14 w ZS Łączności w Krakowie, na trzecim - Technikum Komunikacji w ZS Komunikacji w Poznaniu.

W rankingu olimpijskim na pierwszym miejscu znalazło się LO nr XIV im. Polonii Belgijskiej we Wrocławiu, na drugim - Liceum Akademickie UMK w Toruniu, na trzecim - V LO im. Augusta Witkowskiego w Krakowie.

Wszystkie rankingi obejmują łącznie ok. 1500 najlepszych szkół ponadgimnazjalnych w Polsce. (PAP)

mce/ dsr/ mlu/ bk/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)