Notowania

wiadomości
11.02.2011 16:15

Wyroki 25 i 15 lat więzienia dla zabójców policjanta

Na 25 i 15 lat więzienia skazał w piątek Sąd Okręgowy w Warszawie dwóch oskarżonych o zabójstwo przed rokiem warszawskiego policjanta Andrzeja Struja.

Podziel się
Dodaj komentarz

*Na 25 i 15 lat więzienia skazał w piątek Sąd Okręgowy w Warszawie dwóch oskarżonych o zabójstwo przed rokiem warszawskiego policjanta Andrzeja Struja. *

Prokuratura domagała się dla nich maksymalnych kar więzienia - po 25 lat. Obrona chciała uniewinnienia jednego z nich; wskazywała na okoliczności łagodzące odnośnie obu.

Oskarżonym - Mateuszowi N. skazanemu na 25 lat więzienia i Piotrowi R., który otrzymał wyrok 15 lat - nie groziło dożywocie, bo w momencie zdarzenia nie mieli po 18 lat.

Do tragedii doszło rok temu, 10 lutego, na przystanku tramwajowym na warszawskiej Woli. 42-letni funkcjonariusz zwrócił uwagę dwóm młodym ludziom, którzy najpierw przeklinali na przystanku tramwajowym, a potem - gdy wsiadał do tramwaju - rzucili w kierunku jednego z wagonów koszem na śmieci. Jak ustaliła prokuratura jeden z chłopców - jak się później okazało Piotr R. - miał przytrzymać policjanta, drugi - Mateusz N. - zadał mu kilka ciosów nożem. Mimo reanimacji, policjanta nie udało się uratować. Podczas pierwszej rozprawy N. przyznał się do winy, choć mówił, że nie chciał zabić ofiary. Drugi oskarżony nie przyznał się do udziału w zabójstwie; wskazywał, że tylko odciągał policjanta.

Prokurator Izabela Dołgań-Szymańska podnosiła przed sądem, że "najbardziej tragiczna w sprawie jest bezsensowność śmierci poszkodowanego". "Oskarżeni nie wahali się ani chwili, aby odebrać mu życie" - mówiła prokurator. Jak dodała obaj zdawali sobie sprawę, że Struj jest policjantem, bo widzieli jego legitymację. Zaznaczyła, że nie dostrzega okoliczności łagodzących.

Pełnomocnik rodziny ofiary, mec. Leszek Cichoń, przyłączając się do wniosku prokuratora dodawał, że "sąd w wyroku musi pokazać, że państwo stoi za policyjną legitymacją".

Obrońca Mateusza N., mec. Jerzy Jerzmanowski, mówił z kolei, że zdaje sobie sprawę "z tragizmu zdarzenia i bólu, jaki przeżywa rodzina policjanta". Wskazywał jednak, że opinia biegłego o oskarżonym mówiła, iż "miał on kłopoty z postrzeganiem następstw swego postępowania".

Broniący Piotra R., mec. Radosław Baszuk powiedział natomiast, że prokuratura nie przedstawiła żadnych dowodów, iż jego klient działał wspólnie i w porozumieniu z Mateuszem N. i dlatego Piotr R. powinien być uniewinniony. Pytał, jak mogło dojść do porozumienia skoro tragiczne zdarzenie trwało od 5 do 10 sekund.

Struj służył w policji 15 lat. Pracował w wydziale wywiadowczo-patrolowym stołecznej komendy. Pośmiertnie został odznaczony Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski i Krzyżem Zasługi za Dzielność. (PAP)

mja/ js/ pz/ bk/

Tagi: wiadomości, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz