Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Wyroki w sprawie korupcji w wojsku

0
Podziel się:

Na kary więzienia w zawieszeniu i kary grzywny skazał Wojskowy Sąd Okręgowy w
Poznaniu ośmiu oskarżonych w sprawie wyłudzeń z kasy dwóch jednostek wojskowych w Bydgoszczy
pieniędzy za niewykonane usługi.

Na kary więzienia w zawieszeniu i kary grzywny skazał Wojskowy Sąd Okręgowy w Poznaniu ośmiu oskarżonych w sprawie wyłudzeń z kasy dwóch jednostek wojskowych w Bydgoszczy pieniędzy za niewykonane usługi.

Informację taką przekazał w piątek PAP zastępca wojskowego prokuratora okręgowego ds. przestępczości zorganizowanej w Poznaniu płk Mikołaj Przybył.

Do wyłudzeń dochodziło w latach 1998 - 2003. Prokuratura oskarżyła 19 osób. Wśród oskarżonych znalazło się ośmiu żołnierzy rezerwy, dwóch żołnierzy aktualnie pełniących służbę oraz dziewięć osób cywilnych - głównie przedsiębiorców prywatnych współpracujących z bydgoskimi jednostkami.

Skazani to osoby, które przyznały się do winy i wnioskowały o możliwość dobrowolnego poddania się karze. Wśród nich są byli kierownicy i pracownicy Wojskowej Administracji Koszar oraz prywatni przedsiębiorcy. Sąd skazał ich na kary do trzech lat więzienia w zawieszeniu, kary grzywny i zobowiązanie do naprawienia szkód.

Prywatni przedsiębiorcy mają ponadto czasowy zakaz prowadzenia działalności gospodarczej w powiązaniu z podmiotami dysponującymi funduszami budżetu Ministerstwa Obrony Narodowej.

Jak wyjaśnił płk Przybył, pieniądze były wyłudzane za nigdy niewykonane usługi bądź dostawy.

"Proceder polegał na wystawianiu przez przedsiębiorców rachunków za niewykonane dla wojska różnego rodzaju usługi komunalne tj. czyszczenie wykładzin, naprawa sprzętu kwaterunkowego, bądź za fikcyjne zakupy drobnego sprzętu lub środków czystości. Rachunki te były następnie rozliczane w kasie jednostki wojskowej" - powiedział.

Oskarżonym zarzucono także szereg przypadków niegospodarności związanych z zakupami sprzętu po znacznie zawyżonych cenach, w stosunku do cen rynkowych. Łączna szkoda wyniosła według prokuratury około 2 mln zł.

W trakcie postępowania sądowego osiem osób złożyło wniosek o zastosowanie procedury dobrowolnego poddania się karze. Były to osoby, które przyznały się do popełnienia zarzucanych im czynów przed sądem i złożyły w sprawie obszerne wyjaśnienia. Z tego względu sąd wyłączył do odrębnego postępowania pozostałych 11 oskarżonych, a wobec pozostałych ośmiorga oskarżonych wydał uzgodnione z nimi za zgodą prokuratora wyroki skazujące.

Jak powiedział Przybył, po uprawomocnieniu wyroku osoby te będą mogły wystąpić w charakterze świadków w postępowaniu przeciwko pozostałym oskarżonym w sprawie, którzy nie przyznali się do zarzucanych im czynów. Wśród nich są m.in. osoby z dowództwa obu bydgoskich jednostek.(PAP)

rpo/ jbr/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)