Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Wyrwa w umocnieniach Warszawy

0
Podziel się:

Nie wytrzymał wał przy Porcie Praskim. Przerwa ma 15 metrów. Biegnąca wzdłuż rzeki obwodnica Nowego Dworu Mazowieckiego jest nieczynna.

Wyrwa w umocnieniach Warszawy
(PAP/Paweł Supernak)

aktualizacja 19:40

Nie wytrzymał wał przy Porcie Praskim. Przerwa w umocnieniach ma 15 metrów - informują stołeczni strażacy. Sytuację udało się opanować, ale woda zaczęła podmywać jezdnię w innym miejscu - na Wale Miedzeszyńskim.

Przy Porcie Praskim nie przydał się wojskowy śmigłowiec, który z powietrza miał _ zrzucać duże, ciężkie worki z piaskiem, gruzem i ziemią, by wzmocnić usypany przez ludzi wał przy wyrwie w umocnnieniach _. Wojskowi uznali, że nie da się bezpiecznie zrzucić kamieni na wał ze śmigłowca. Na przeszkodzie stanęły drzewa i sieć energetyczna.

_ - W związku z zagrożeniem powodziowym oraz pracami przy umacnianiu wałów, policja zamknęła ul. Wojska Polskiego w Nowym Dworze Mazowieckim, objazd możliwy jest drogą krajową nr 62 - podaje internetowe wydanie Życia Warszawy. _Oprócz części Fieldorfa, zamknięty może zostać także Trakt Lubelski oraz część Wału Miedzeszyńskiego między Traktem a mostem Łazienkowskim.

Sytuacja na Pradze jest opanowana. Według ekspertów, woda wpływająca do wyrwy w wale płynie starym kanałem do Wisły. Na miejscu strażacy i płetwonurkowie usypali pierścień z worków z piaskiem, by wał nie został podmyty.

[

Powódź 2010. Najważniejsze informacje w Money.pl ]( http://www.money.pl/archiwum/wydarzenia/powodz;2010.html )

Osuwisko, które powstało w wale na terenie Portu Praskiego, spowodowało, że woda prawdopodobnie zaczęła wpływać do starego kanału burzowego.

Rzecznik komendanta głównego PSP Paweł Frątczak relacjonował, że w zabezpieczaniu wyrwy uczestniczy 30 jednostek straży pożarnej. W akcji biorą udział także płetwonurkowie. _ - Istnieje oczywiście ryzyko osłabienia konstrukcji wału - _ nie ukrywał Frątczak.

_ - Wyrwa powstała od strony portu. Ma 15 metrów długości i sięga 4 m w głąb wału. Na razie nie ma zagrożenia dla okolicznych budynków, nie też ma ryzyka zniszczenia wału czy przelania się przez niego wody - _mówił wcześniej Grzegorz Trzeciak z zespołu prasowego warszawskiej straży pożarnej.

_ _

Trzeciak przyznał jednak, że prawdopodobnie została zniszczona fasada starego kanału burzowego i woda zaczęła do niego napływać.

_ _ - Jeśli napływa, to oczywiście istnieje ryzyko, że gdzieś dojdzie do jej wybicia. Problem w tym, że nie wiemy gdzie. Istnieją przypuszczenia, że - jeśli jest to kanał - to może być połączony z Kanałem Żerańskim _ - _podkreślił. Na miejscu są strażacy, którzy starają się ograniczyć napływ wody. Sprawdzane są też stare mapy, by ustalić drogę przepływu wody.

Stolica ma plany ewakuacji

_ - W poniedziałek zostanie zamkniętych ponad 120 stołecznych szkół, przedszkoli i żłobków w rejonach potencjalnie zagrożonych podtopieniami _- poinformowała prezydent Warszawy Hanna Gronkiewicz-Waltz.

_

J _ak wyjaśniła, chodzi o ponad 120 placówek oświatowych, w tym cztery żłobki, które znajdują się na potencjalnych terenach zalewowych. _ _ - Dotyczy to tych dzielnic, które są zagrożone ewentualnym nasiąknięciem wałów _ - _powiedziała Gronkiewicz-Waltz.

Władze miasta zwrócą się z takim apelem do szkół, przedszkoli i żłobków niepublicznych. Gronkiewicz-Waltz zaznaczyła, że jeśli zajdzie taka konieczność szkoły będą zamknięte także w kolejnych dniach.

_ _ - Doszliśmy do wniosku, że jest to grupa bardzo trudna do ewakuacji. W związku z tym ogłaszamy to dzisiaj wieczorem, żeby rodzice mogli przez całą niedzielę zorganizować opiekę nad dzieckiem _ _- powiedziała Gronkiewicz-Waltz.

Wcześniej wojewoda mazowiecki Jacek Kozłowski zwrócił się o rozważenie możliwości zamknięcia w poniedziałek niektórych szkół, przedszkoli, a także teatrów, muzeów i innych obiektów, gdzie gromadzą się duże grupy ludzi do czasu, gdy ryzyko wystąpienia Wisły z brzegów się zmniejszy.

Prezydent Warszawy poinformowała, że są przygotowane plany ewakuacyjne dla wszystkich dzielnic zagrożonych powodzią - Mokotów, Wilanów, Wawer, Białołęka, Praga Północ, Praga Południe, Śródmieście, Żoliborz i Bielany.

_ I nformację o tym, które placówki oświatowe będą zamknięte będzie można uzyskać pod numerem infolinii - 0 800 70 70 47 - od godziny 22.00 w sobotę. Lista szkół zostanie opublikowana także na stronach internetowych urzędu miasta - www.um.warszawa.pl._ _ - Zwiększono także - ze 100 tys. do 180 tys. - rezerwę worków z piaskiem. _ Staramy się utrzymywać nadwyżkę sprzętu i ludzi na wypadek złego scenariusza i każdy negatywny sygnał jest sprawdzany na przykład przesiąkanie wody w Porcie Czerniakowskim _ _ - powiedziała Gronkiewicz-Waltz.

Ponadto władze Warszawy zwróciły się do Berlina o wsparcie eksperta w zakresie ewakuacji ludności._ _ - Chodzi o osobę która już brała udział w ewakuacjach na dużą skalę, bo w Warszawie nigdy na taką skalę, nawet kilku tysięcy osób, ewakuacji nie było _ _- wyjaśniła Gronkiewicz-Waltz.

Poinformowała też, że na terenie zagrożonych dzielnic będzie rozdanych 250 tys. ulotek z informacjami dotyczącymi m.in. działań, jakie należy podjąć w wypadku przerwania wałów przeciwpowodziowych. Informacje mają być także odczytywane w kościołach.

_ _

Czytaj w Money.pl
*Wiele inwestycji przeciwpowodziowych tylko na papierze * Powódź tysiąclecia kosztowała nas 14 mld złotych. Na zabezpieczenia wzdłuż Odry powinniśmy wydać co najmniej 9 mld złotych. Jednak do tej pory wykonano inwestycje warte niewiele ponad jedną trzecią tej kwoty. Budowa zabezpieczeń wzdłuż Wisły i na Żuławach wciąż pozostaje tylko na papierze.
*Przez powódź wybory prezydenckie w październiku? * Wybory można przeprowadzić dopiero trzy miesiące po odwołaniu stanu klęski żywiołowej. Czy zostanie on ogłoszony? Na razie premier Donald Tusk wizytuje zalane tereny w Małopolsce i nie zapowiada wprowadzenia stanu wyjątkowego.
*Ile zapłacimy za opóźnienia w inwestycjach po powodzi? * Wieloletnie opóźnienia w budowach oznaczają, że niektóre z nich będą co najmniej trzy razy droższe niż zakładano. Zamiast 876 mln złotych za trzy z przeciwpowodziowych inwestycji ) na południu Polski zapłacimy ponad 2,37 mld złotych.
*ONZ ostrzega: Powodzie tak samo groźne jak susze * Obecnie na świecie ponad miliard ludzi nie ma dostępu do czystej wody - wynika z raportu Narodów Zjednoczonych. Do 2030 roku prawie połowa ludzkości będzie żyła w regionach z niedoborem wody. Naukowcy przestrzegają jednak, że równie dużym zagrożeniem jak susze staną się powodzie.
*Na likwidację szkód wydaliśmy sześć razy więcej niż na zapobieganie powodziom *W trakcie minionych 13 lat powodzie kosztowały nas co najmniej 28 mld złotych. Natomiast na realizację wszystkich inwestycji, które mają zapobiegać wylewaniom rzek, wydaliśmy niewiele ponad 4,5 mld zł.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)