Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

"Wyścig Jaszczurów" - rusza druga edycja Festiwalu Filmowego

0
Podziel się:

Festiwal Filmowy "Wyścig Jaszczurów" - przeznaczony dla niezależnych twórców,
którzy ukończyli, co najmniej 50. rok życia, rozpocznie się w piątek w Poznaniu. Przez trzy dni
trwania konkursu będzie można obejrzeć 13 filmów.

Festiwal Filmowy "Wyścig Jaszczurów" - przeznaczony dla niezależnych twórców, którzy ukończyli, co najmniej 50. rok życia, rozpocznie się w piątek w Poznaniu. Przez trzy dni trwania konkursu będzie można obejrzeć 13 filmów.

"Konkurs przeznaczony jest dla niezależnych twórców, którzy ukończyli, co najmniej, 50. rok życia, czyli posiadających poważne doświadczenie życiowe, a dyskryminowanych przez organizatorów wielu konkursów ze względu na swój wiek" - powiedział PAP pomysłodawca festiwalu Jerzy Jernas.

Według Jernasa, w ostatnich latach w Polsce nasiliła się "dyktatura młodych". Większość decydentów, jak ognia unika współpracy z osobami dojrzałymi.

"Funkcjonuje bezpodstawna opinia, że osoby w tym wieku są niezdolne do efektywnej pracy. Decydenci błędnie wierzą, że praca z młodymi zapewni im oraz ich działaniom przypływ witalności. Nie wiedzą, że prowadzone zarówno na świecie, jak i w Polsce badania naukowe dowodzą, że takie cechy jak witalność czy kreatywność nie są w żaden sposób związane z wiekiem" - powiedział PAP Jernas.

Na Festiwal zgłoszono 13 filmów fabularnych, dokumentalnych, eksperymentalnych i animacji. W filmach aktorskich zobaczymy m.in. Piotra Machalicę i Janusza Chabiora.

Najstarszy uczestnik Festiwalu skończył 72 lata i nadal zamierza realizować filmy. Jest nim aktor naturszczyk Janusz Kłosiński, znany wszystkim z roli Józia śpiewaka w "Rejsie" Marka Piwowskiego. Na Festiwalu zostanie również zaprezentowany najnowszy film Franciszka Dzidy, który był pierwowzorem bohatera filmu "Amator" Krzysztofa Kieślowskiego.

Podczas Festiwalu zostanie również przybliżona twórczość pioniera polskiego kina niezależnego - 71-letniego Józefa Robakowskiego - awangardowego reżysera filmów dokumentalnych i krótkometrażowych, fotografika i autora instalacji. Józef Robakowski jest wykładowcą w łódzkiej Państwowej Wyższej Szkole Teatralnej i Filmowej, gdzie prowadzi pracownię działań multimedialnych.

Organizatorem Festiwalu "Wyścig Jaszczurów" jest Polskie Towarzystwo Artystów, Autorów, Animatorów Kultury PTAAAK.

W 2009 roku w I edycji festiwalu triumfował film 63-letniej Zenony Cyplik-Olejniczak "Poznań - 9 grudnia 1989 roku". Nagrodzony film jest zapisem jednego dnia z życia mieszkańców Poznania na poznańskim Starym Rynku.

Impreza współfinansowana jest przez Samorządy Miasta Poznania i Województwa Wielkopolskiego. Wstęp na projekcje jest bezpłatny. Laureata konkursu poznamy w niedzielę.(PAP)

kpr/ abe/ jbr/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)