Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Wystawa barokowych stołów w gdańskim Muzeum Narodowym

0
Podziel się:

Osiem barokowych stołów można oglądać od piątku w gdańskim Muzeum Narodowym
na wystawie z cyklu "Forma i funkcja". W ramach tego cyklu placówka prezentowała już posiadane w
swoich zbiorach krzesła i lichtarze.

Osiem barokowych stołów można oglądać od piątku w gdańskim Muzeum Narodowym na wystawie z cyklu "Forma i funkcja". W ramach tego cyklu placówka prezentowała już posiadane w swoich zbiorach krzesła i lichtarze.

Jak powiedział PAP kurator wystawy Lech Łopuski, stoły które można oglądać na wystawie otwartej w piątek wieczorem, reprezentują typy i odmiany charakterystyczne dla twórczości warsztatów stolarskich północnej Europy.

"Stoły te powstały w czasach największej świetności meblarstwa tych terenów: w XVII i na początku XVIII wieku. W tym czasie stoły flamandzkie i holenderskie, przy udziale wpływów angielskich i niemieckich, silnie oddziaływały na formy stołów powstających w warsztatach północnych terenów Rzeczypospolitej, głównie Gdańska" - zaznaczył Łopuski.

Siedem spośród ośmiu zabytkowych stołów prezentowanych jest na wystawie w nietypowy sposób: ustawiono je na dosyć wysokim podeście. "To utrudnia oglądanie blatów, w niektórych przypadkach bogato inkrustowanych, ale pozwala za to na dokładniejsze przyjrzenie się rzeźbionemu oskrzynieniu (część łącząca blat z nogami stołu - PAP) czy nogom mebli" - wyjaśnił Łopuski.

Jak zaznaczył, niderlandzkie barokowe stoły posiadają najczęściej masywne nogi ukształtowane w grube balasy (słupki przypominające najczęściej kształtem wydłużoną wazę - PAP) lub spiralnie skręcone kolumny. W stołach reprezentacyjnych pochodzących z tego czasu nogom nadawano też często formę atlantów (męskich postaci - PAP) podtrzymujących blat.

Wśród ośmiu stołów prezentowanych w gdańskim muzeum są zarówno egzemplarze z blatami okrągłymi i owalnymi, jak i te z blatami w kształcie prostokąta. Część stołów jest składana.

Jeden z ośmiu ebli prezentowanych na wystawie zdecydowano się umieścić nie na podeście, a bezpośrednio na podłodze. "To ze względu na jego ciężar. Stół ma marmurowy blat, a nogi zostały wykonane z brązu. Waży najprawdopodobniej ok. 100 kg" - powiedział kurator dodając, że stół ma swoją tajemnicę: nie wiadomo, skąd pochodzi.

"Mógł on zostać wykonany zarówno w Niderlandach, jak i w Gdańsku. Nie mamy pewności, ale przypuszczamy, że był używany w gdańskim Ratuszu Głównego Miasta" - wyjaśnił Łopuski.

Wystawa prezentująca barokowe stoły będzie czynna w Muzeum Narodowym do końca roku.

aks/ hes/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)