Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Wystawa "Dłubak-źródła" od piątku w Warszawie

0
Podziel się:

Fragmenty spuścizny po Zbigniewie Dłubaku, zmarłym w 2005 roku malarzu i
fotografie, można będzie oglądać na wystawie "Dłubak - źródła" w warszawskiej Galerii Asymetria.
Ekspozycja zostanie otwarta w piątek.

Fragmenty spuścizny po Zbigniewie Dłubaku, zmarłym w 2005 roku malarzu i fotografie, można będzie oglądać na wystawie "Dłubak - źródła" w warszawskiej Galerii Asymetria. Ekspozycja zostanie otwarta w piątek.

To druga odsłona fotograficznego projektu Krzysztofa Pijarskiego, poświęconego archiwum Dłubaka. Projekt Pijarskiego - 29-letniego fotografa, historyka sztuki i krytyka - zrodził się z potrzeby przedstawienia twórczości Dłubaka, której opracowaniem zajmuje się Fundacja Archeologia Fotografii, zanim tytułowe źródła zostaną wtłoczone w uporządkowane archiwum, poddane kategoryzacji, ponumerowane i nazwane.

"Krzysztof Pijarski wszedł w świat pudeł, teczek, szafek i kartonów jak na teren nieznany i kroczy po nim z aparatem w ręku (...) uważny na pozornie nieważne znaki. Interesuje go nie tyle dość dobrze rozpoznany korpus twórczości Dłubaka, co marginesy, to, co zostaje zwykle unieważnione w oficjalnej historii sztuki" - mówi o projekcie kuratorka ekspozycji, Karolina Lewandowska.

Oprócz fotografii Pijarskiego na wystawie udostępnione zostaną także faksymile dokumentów, notatek, maszynopisów oraz minikartoteki w małych pudełkach, zawierające przygotowane przez artystę wybrane zbiory negatywów z archiwum.

Zbigniew Dłubak (1921-2005) był samoukiem. W czasie II wojny światowej jako więzień obozu koncentracyjnego w Mauthausen organizował w nim krótkie pokazy artystyczne. W okresie 1947-50 tworzył prace nawiązujące do surrealizmu i abstrakcji. Bardzo ważny w jego karierze artystycznej był cykl fotograficzno-malarski "Asymetrie" realizowany od 1983 roku, pokazany w 2003 roku na indywidualnej ekspozycji w warszawskiej "Zachęcie".

Był jednym z założycieli artystycznej Grupy 55 powstałej na przełomie lat 1954/55 i istniejącej do października 1957 roku. Pracował także jako redaktor naczelny miesięcznika "Fotografia"; wykładał w Wyższej Szkole Filmowej i Wyższej Szkole Sztuk Plastycznych w Łodzi. Organizowane przez niego ekspozycje w wielu galeriach za granicą cieszyły się wielkim powodzeniem - przykładem jest wystawa "Polska Fotografia Nowoczesna" prezentowana w Szwajcarii, Niemczech, Stanach Zjednoczonych, Argentynie, Japonii. Od 1982 roku mieszkał we Meudon pod Paryżem.

Wystawę "Dłubak-źródła" będzie można oglądać do 11 września. (PAP)

agz/ tot/ jra/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)