Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Wystawa fotografii "Graniczna 4"

0
Podziel się

Cykl fotografii autorstwa Patryka Karbowskiego, przedstawiający mieszkańców
warszawskiego bloku przy. ul. Granicznej 4, można będzie od środy oglądać w Galerii Obok przy Pl.
Zamkowym.

bEgdMeth

Cykl fotografii autorstwa Patryka Karbowskiego, przedstawiający mieszkańców warszawskiego bloku przy. ul. Granicznej 4, można będzie od środy oglądać w Galerii Obok przy Pl. Zamkowym.

21 barwnych fotogramów składa się na najnowszy projekt Patryka Karbowskiego pt. "Graniczna 4". Wystawa jest prezentowana w Galerii Obok Związku Polskich Artystów Fotografików w ramach VI Warszawskiego Festiwalu Fotografii Artystycznej.

"Na swoich fotografiach przedstawiłem ludzi z pięciu mieszkań, znajdujących się w bloku przy ul. Granicznej 4 - powiedział PAP artysta fotografik Patryk Karbowski. - Pochodzę spoza Warszawy i kiedyś nocowałem na Granicznej. Architektura mnie nie urzekła, ale zaintrygowali mnie ludzie tu mieszkający".

bEgdMetj

Jak wiadomo - opowiada artysta - blok przy ulicy Granicznej 4 wchodzi w skład już historycznego warszawskiego osiedla "Za Żelazną Bramą". W latach 60., mimo bardzo małych mieszkań, było to jedno z najbardziej pożądanych miejsc do zamieszkania w stolicy. Na Granicznej kwaterowano głównie pracowników edukacji i kultury. Większość z nich jest obecnie na emeryturze, część mieszkań zmieniło właścicieli. Zamieszkują je przeważnie młodzi ludzie, rozpoczynający swoje kariery.

Na fotografiach Karbowskiego widać m.in. wnętrze mieszkania profesora Politechniki Warszawskiej, mieszkającego tu od początku powstania osiedla, i mieszkanie "młodych wilków na starcie" - ludzi, którzy po przyjeździe do stolicy wynajmują tu mieszkania, zanim dorobią się apartamentów w deweloperskich rezydencjach.

"Fotografując Graniczną 4 byłem porażony ciasnotą mieszkań, widokiem tych maleńkich kuchni bez okien i zarazem ujęty pomysłowością i stylem, w jakim te klitki zostały przez ich mieszkańców urządzone" - zaznaczył Karbowski.

"Wystawa jest świadectwem spojrzenia z zewnątrz na nasze +warszawskie podwórko+". To zawsze jest świeże i pouczające - powiedziała PAP kurator wystawy Anna Wolska. - Jest ona też zapisem przekroju społecznego pewnego bloku mieszkalnego w Warszawie" - zauważyła.

bEgdMetp

Patryk Karbowski jest studentem PWSFTViT w Łodzi i absolwentem Akademii Fotografii w Warszawie. Jest laureatem V edycji Doliny Kreatywnej (fotografia), konkursu organizowanego przez TVP (I miejsce), stypendystą Marszałka Województwa Kujawsko-Pomorskiego w dziedzinie fotografii.

Wystawiał swoje prace m.in. na ekspozycjach "Droga przez miasto", "Dziecko i jego świat", "Horyzont-ściana", "Wakacje w moim mieście".

Wystawa "Graniczna 4" będzie czynna do 21 maja. (PAP)

abe/ hes/ jra/

bEgdMetK
wiadomości
pap
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)