Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Wystawa ilustracji pieśni patriotycznych

0
Podziel się:

Ponad 100 ilustracji do różnych polskich pieśni patriotycznych, autorstwa
znanych polskich ilustratorów, zgromadzono na wystawie "Pieśń ujdzie cało", otwartej w czwartek w
domu kultury w Krasnobrodzie (Lubelskie). Prace powstały podczas Ogólnopolskich Warsztatów
Ilustratorów, które organizowane są tu od wielu lat.

Ponad 100 ilustracji do różnych polskich pieśni patriotycznych, autorstwa znanych polskich ilustratorów, zgromadzono na wystawie "Pieśń ujdzie cało", otwartej w czwartek w domu kultury w Krasnobrodzie (Lubelskie). Prace powstały podczas Ogólnopolskich Warsztatów Ilustratorów, które organizowane są tu od wielu lat.

Jak poinformowała PAP dyrektor Krasnobrodzkiego Domu Kultury Mariola Czapla, na wystawie wyeksponowano ilustracje autorstwa 38 artystów kilku pokoleń, przedstawicieli różnych prądów i kierunków, twórców i kontynuatorów znanej w świecie polskiej szkoły ilustracji.

Wśród nich są m.in. Janusz Stanny, Zdzisław Witwicki, Elżbieta Gaudasińska, Rafał Strent, Mieczysław Wasilewski, Franciszek Maśluszczak, Tomasz Borowski, Krystyna Michałowska, Elżbieta Wasiuczyńska, Artur Gołębiowski, Anna Sędziwy a także Józef Wilkoń, Andrzej Heidrich, Julian Bohdanowicz, Marian Nowiński, Krystyna Lipka-Sztarbałło.

Większość eksponowanych prac to efekt ubiegłorocznych Ogólnopolskich Warsztatów Ilustratorów zorganizowanych przez Krasnobrodzki Dom Kultury. Ich tematyka - pieśni patriotyczne - wiązała się z 70. rocznicą wybuchu II wojny światowej i 20. rocznicy upadku komunizmu w Europie Środkowej.

Celem przedsięwzięcia - według organizatorów - było przypomnienie znanych pieśni patriotycznych z różnych okresów historii Polski, które z pokolenia na pokolenie podtrzymywały pragnienie wolności, patriotyzm i wiarę w przetrwanie. Inspiracją dla artystów ilustratorów były też pieśni i piosenki śpiewane w okopach, obozach czy partyzantce, nierzadko wesołe, lekkie i dowcipne.

Wystawie towarzyszy wydany z tej okazji album, w którym zamieszczono blisko 100 barwnych ilustracji oraz teksty lub fragmenty 84 pieśni. Podzielono je na cztery działy: " Od Bogurodzicy do I wojny światowej", " I wojna światowa i XX-lecie międzywojenne", "II wojna światowa", "Żeby Polska (pieśni do roku 1989)".

Spotkania ilustratorów w Krasnobrodzie mają swoją wieloletnią tradycję. Inicjatorka spotkań - i dotychczasowa ich kurator - Maria Szpyra pierwszy Ogólnopolski Plener Ilustratorów zorganizowała tu w 1984 r. Każdy kolejny plener, a potem warsztaty, miał temat wiodący będący inspiracją dla artystów. Dominowały głównie zagadnienia z dziedziny historii literatury (np. ilustracje do utworów Adama Mickiewicza, Henryka Sienkiewicza, Janusza Korczaka) i historii Polski. Pokłosiem spotkań ilustratorów w Krasnobrodzie są wystawy, prezentowane potem w wielu miejscach, m.in. wystawa "Korczak i jego dzieło" była pokazywana w 25 galeriach w Polsce.

Tematem wiodącym tegorocznych warsztatów - które zakończą się w niedzielę - jest przypadająca w 2010 r. 115. rocznica pierwszego wydania książki Marii Konopnickiej "O krasnoludkach i sierotce Marysi". Opiekę artystyczną nad warsztatami sprawuje prof. Janusz Stanny. Bierze w nich udział 20 artystów.

Wystawę ilustracji pt. "Pieśń ujdzie cało" można oglądać w Krasnobrodzie do końca września.(PAP)

ren/ abe/ jra/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)