Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Wystawa "Lwów 1939-1941" na rynku we Lwowie

0
Podziel się:

Fotografie i dokumenty ze zbiorów polskich i ukraińskich, przybliżające
okres sowieckiej okupacji Lwowa w latach 1939-41, znalazły się na wystawie plenerowej "Lwów
1939-1941", która zostanie otwarta w piątek na lwowskim rynku.

Fotografie i dokumenty ze zbiorów polskich i ukraińskich, przybliżające okres sowieckiej okupacji Lwowa w latach 1939-41, znalazły się na wystawie plenerowej "Lwów 1939-1941", która zostanie otwarta w piątek na lwowskim rynku.

Ekspozycję przygotował Instytut Pamięci Narodowej we współpracy z polską ambasadą w Kijowie i Instytutem Badań Historycznych Narodowego Uniwersytetu Lwowskiego im. Iwana Franki.

"Celem tej wystawy była niezwykle trudna kwestia opowiedzenia wspólnie przez Polaków i Ukraińców o jednym z wątków II wojny światowej dotyczącym wspólnej historii polsko-ukraińskiej - okupacji sowieckiej Lwowa z lat 1939-41. Chcieliśmy pokazać, jak obecność Sowietów odczytywali Polacy, a jak Ukraińcy. To dwie różne perspektywy, często bardzo od siebie odległe, a wystawa ta ma być próbą pogodzenia tych dwóch obrazów rzeczywistości" - powiedział PAP współautor koncepcji wystawy dr Rafał Wnuk.

Na fotografiach i w dokumentach eksponowanych na wystawie pokazana jest historia obrony Lwowa, postawa poszczególnych grup narodowościowych w tamtym okresie, wejście Sowietów i reakcja grup narodowościowych na ich obecność. Wystawa wiele mówi o polityce Sowietów wobec mieszkańców miasta do momentu wejścia Niemców i rozmaitych reakcjach polskich, niemieckich i żydowskich mieszkańców Lwowa na ten fakt.

"Główną część wystawy stanowią fotografie uzupełnione podpisami, cytatami z różnego rodzaju dokumentów i wspomnień. Także samego komentarza autorskiego praktycznie na ekspozycji nie ma. Zdjęcia są umieszczone na banerach wielkoformatowych ustawionych na rynku lwowskim. Towarzyszą im także dokumenty ze zbiorów polskich i ukraińskich m.in. mapa prezentująca podział Polski w tamtym okresie" - relacjonował Wnuk.

Zaprezentowane na wystawie fotografie i dokumenty pochodzą m.in. z Państwowego Archiwum Historycznego we Lwowie, Archiwum Ośrodka KARTA w Warszawie, archiwum IPN, Instytutu Hoovera w Stanford, Centrum Historii Miejskiej Europy Środkowo-Wschodniej oraz Niemieckiego Muzeum Historycznego w Berlinie, a także ze zbiorów prywatnych.(PAP)

akn/ abe/ jbr/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)