Notowania

wiadomości
21.10.2011 17:57

Wystawa na motywach powieści "W pustyni i w puszczy" - w muzeum w Radomiu

"Tajemnice Czarnego Lądu" - wystawę na motywach powieści H. Sienkiewicza "W pustyni i w puszczy" - można od piątku oglądać w Muzeum im. Jacka Malczewskiego w Radomiu. Ekspozycja przedstawia kultury krajów znajdujących się na trasie wędrówki powieściowego Stasia i Nel.

Podziel się
Dodaj komentarz

*"Tajemnice Czarnego Lądu" - wystawę na motywach powieści H. Sienkiewicza "W pustyni i w puszczy" - można od piątku oglądać w Muzeum im. Jacka Malczewskiego w Radomiu. Ekspozycja przedstawia kultury krajów znajdujących się na trasie wędrówki powieściowego Stasia i Nel. *

Wystawa podzielona jest na cztery części poświęcone innemu afrykańskiemu krajowi (Egipt, Sudan, Etiopia i Kenia).

W przestrzeni ukazującej Egipt zobaczyć można karawanę wraz z wyposażeniem wielbłąda, które stanowią skórzane ozdoby, siodła, torby, uzdy i baty. Na takim wielbłądzie, według komisarza wystawy Ilony Pulnar - Ferdjani, jeździć mogła powieściowa Nel.

Egipską atrakcję stanowi otworzony namiot beduiński. Oryginalny ośmiometrowy bok namiotu został wypożyczony z Muzeum Etnograficznego w Krakowie. Na wystawie są także przedmioty egipskiej kultury materialnej, m.in. stroje - galabije i burnusy oraz naczynia do parzenia kawy, nargile (fajki wodne), kohl - środek do malowania oczu, naczynie do przyrządzania henny, którą malowano ręce i stopy.

W części poświęconej Sudanowi prezentowane są przedmioty codziennego użytku: naczynia, kosze, gadahy - drewniane misy z pnia palmy, ceramika, narzędzia rolnicze, stroje plemienne, instrumenty, broń, biżuteria oraz podpórki pod głowę, używane do spania.

Ciekawostką w części ukazującej kulturę Etiopii są gliniane krążki wargowe o średnicy nawet 20 cm, noszone są w dolnej wardze przez kobiety z plemienia Mursi, zamieszkującego dolinę rzeki Omo. W etiopskim fragmencie ekspozycji pokazane są także krzyże koptyjskie. "To ważne eksponaty, bo Etiopia to kraj, w którym tradycje chrześcijańskie sięgają I wieku naszej ery" - podkreśla Pulnar - Ferdjani.

Ostatni kraj prezentowany na wystawie to Kenia. "Tu można zajrzeć do odtworzonego domu Masajów, podziwiać broń i tarcze tego wojowniczego ludu oraz wielokolorową biżuterię masajskich kobiet" - wyjaśnia komisarz wystawy.

Wystawa pokazuje także zwierzęta zamieszkujące afrykańskie kraje. Są tu m.in. medaliony antylop kudu, bongo, skóry lampartów i geparda, a przede wszystkim kły słoni, niektóre bardzo duże, będące trofeami myśliwych i handlarzy kością słoniową.

W 2011 roku przypada setna rocznica wydania książkowego "W pustyni i w puszczy". Dlatego na wystawie prezentowane są także wydania książkowe tej powieści z ubiegłego stulecia. Są wśród nich wydawnictwa przedwojenne, a także późniejsze, m.in. z 1969 r. z ilustracjami znanego rysownika Janusza Topika, oraz wydania obcojęzyczne. (PAP)

ilp/ ls/

Tagi: wiadomości, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz