Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Wystawa na stulecie Muzeum Narodowego Ziemi Przemymyskiej

0
Podziel się:

Sto najbardziej reprezentatywnych, najciekawszych i najbardziej
różnorodnych grup eksponatów znalazło się na wystawie "100 na 100" otwartej w sobotę na stulecie
Muzeum Narodowego Ziemi Przemyskiej w Przemyślu (Podkarpackie). Wystawa otwarta będzie cały rok.

Sto najbardziej reprezentatywnych, najciekawszych i najbardziej różnorodnych grup eksponatów znalazło się na wystawie "100 na 100" otwartej w sobotę na stulecie Muzeum Narodowego Ziemi Przemyskiej w Przemyślu (Podkarpackie). Wystawa otwarta będzie cały rok.

Zdaniem dyrektora placówki Mariusza Olbromskiego, najciekawszym okazem ekspozycji jest pochodząca z XI wieku, unikatowa w skali światowej, gemma bizantyjska - wykonany z kamienia szlachetnego amulet, mający jak wierzono, magiczną moc przywracania płodności kobietom. Gemmę z jednej strony zdobi wizerunek Matki Boskiej, z drugiej Meduza i napisy w języku starogreckim. Jest to jedna z kilku tego typu zachowanych gemm na świecie.

Jak dodał dyrektor, gemma ta była pierwszym eksponatem przemyskiego muzeum, znalezionym przez założyciela placówki Kazimierza Marię Osińskiego.

W dziale "Malarstwo religijne obrządku wschodniego i zachodniego" pokazano ikony od XV wieku oraz malarstwo religijne niderlandzkie i zachodnioeuropejskie od XVI wieku.

Dział "Małe dzieła wielkich mistrzów" prezentuje obrazy m.in. Jana Matejki, Juliusza i Wojciecha Kossaków, Józefa Chełmońskiego, Artura Grottgera, Piotra Michałowskiego i Leona Wyczółkowskiego.

Na wystawie pokazano także meble, w tym bogato inkrustowany kością słoniową i hebanem sekretarzyk z XVII stulecia, portrety magnaterii polskiej z kresów, portrety trumienne i wizerunki sarmackie, stanowiące specyfikę polskiej kultury oraz porcelanę miśnieńską, szkło secesyjne Galle, ceramikę huculską, wypchane okazy zwierząt, okazy paleontologiczne, w tym ciosy potężnych ssaków żyjących kilkadziesiąt tysięcy lat temu. Pokazano także najnowszy nabytek - sztandar i dokumenty AK z terenu Przemyśla.

"To ekscytująca podróż w czasie, próba powiązania przeszłości ze współczesnością. To niezwykle ważne zadanie, którego celem jest pokazanie ciągłości historii, przenikania się kultur i tradycji" - zauważył dyrektor.

Otwarcie wystawy poprzedziło m.in. złożenie kwiatów pod pomnikiem Osińskiego, a także projekcja filmu o dziejach Towarzystwa Przyjaciół Nauk i Muzeum Narodowego Ziemi Przemyskiej.(PAP)

api/ ls/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)