Notowania

wiadomości
22.04.2011 13:17

Wystawa niepublikowanych zdjęć z wizyty Jana Pawła II w Szwecji

19 fotografii wykonanych przez Lecha Dymarskiego w 1989 roku podczas pielgrzymki papieża Jana Pawła II do Szwecji można od piątku oglądać przed Wielkopolskim Muzeum Walk Niepodległościowych na Starym Rynku w Poznaniu.

Podziel się
Dodaj komentarz

19 fotografii wykonanych przez Lecha Dymarskiego w 1989 roku podczas pielgrzymki papieża Jana Pawła II do Szwecji można od piątku oglądać przed Wielkopolskim Muzeum Walk Niepodległościowych na Starym Rynku w Poznaniu.

Zdjęcia prezentowane są po raz pierwszy. Przedstawiają kadry z plenerowej mszy św. odprawionej przez Jana Pawła II w pobliżu jednego z tysiącletnich kurhanów, kryjących ciała pochowanych wikingów, znajdujących się w rejonie Uppsali w Szwecji.

"Najważniejszym dla mnie zdjęciem jest portret papieża, który zrobiłem z bliska, pozostałe to m.in. zdjęcia pielgrzymów i uczestników mszy. Cześć z nich jest czarno-biała, część kolorowa" - powiedział w piątek PAP Lech Dymarski.

We wprowadzeniu do wystawy Dymarski napisał: "Uppsala, leżąca kilkadziesiąt kilometrów od Sztokholmu, jest miastem uniwersyteckim, a historycznie - takim naszym Gnieznem. Szwecja natomiast wyznaniowo jest krajem luterańskim i choć kościoły tamtejsze są także ośrodkami administracji, społeczeństwo szwedzkie jest - przynajmniej z naszej perspektywy - ateistyczne. Dlatego sceny z tamtej, niegłośnej pielgrzymki są inne niż te znane nam z autopsji czy np. z Irlandii i krajów Ameryki Południowej. Publiczność zmieściła się na małym wzgórzu"

Wystawę będzie można oglądać do 26 maja.

Jej autor jest politykiem PO, przewodniczącym Sejmiku Województwa Wielkopolskiego, a zarazem dyrektorem Wielkopolskiego Muzeum Walk Niepodległościowych w Poznaniu. "Czekałem na dobrą okazję do ich prezentacji i uroczystości beatyfikacyjne taką okazją właśnie są" - powiedział PAP Dymarski.

Spotkanie w Uppsali miało miejsce podczas 42. zagranicznej pielgrzymki Jana Pawła II, którą odbył w dniach 1-10 czerwca 1989 roku; papież odwiedził wówczas Norwegię, Islandię, Finlandię, Danię i Szwecję.(PAP)

kpr/ hes/

Tagi: wiadomości, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz