Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Wystawa o Wolnym Mieście Gdańsk z początku XIX wieku

0
Podziel się:

Prawie 300 eksponatów, m.in. książki, mapy, militaria i grafiki, znajdzie się
na wystawie "Życie miasta w cieniu wojny i wielkiej polityki czyli Wolne Miasto Gdańsk
1807-1813/14" w Muzeum Historycznym Miasta Gdańska. Ekspozycja otwarta zostanie w sobotę.

Prawie 300 eksponatów, m.in. książki, mapy, militaria i grafiki, znajdzie się na wystawie "Życie miasta w cieniu wojny i wielkiej polityki czyli Wolne Miasto Gdańsk 1807-1813/14" w Muzeum Historycznym Miasta Gdańska. Ekspozycja otwarta zostanie w sobotę.

Pamiątek z tego okresu z powodu licznych wojen gdańskie muzeum posiada niewiele. Większość obiektów na wystawę została wypożyczona z placówek muzealnych w Krakowie i Warszawie oraz ze zbiorów prywatnych.

"Wśród eksponatów są m.in. dokumenty, przedmioty codziennego użytku, broń, mundury żołnierskie, grafiki pokazujące walki podczas oblężenia miasta, książki, mapy, w tym unikatowy rękopiśmienny plan Gdańska, nieznanego autora z 1812 r." - powiedziała w piątek PAP kurator wystawy Ewa Sztykiel.

Wolne Miasto Gdańsk powstało w 1807 r. w wyniku klęski Prus w wojnie z Francją. Utworzono je z inicjatywy cesarza Francuzów Napoleona Bonaparte.

Okazją do zorganizowania wystawy jest przypadająca w tym roku 200. rocznica oblężenia Gdańska przez wojska rosyjskie, które zdobyły miasto, co spowodowało zakończenie istnienia pierwszego Wolnego Miasta Gdańska. W 1815 r. miasto Gdańsk ponownie wcielono do monarchii pruskiej.

Sztykiel przypomniała, że lata pierwszego Wolnego Miasta Gdańsk to bardzo trudny okres w dziejach miasta.

"Zaczął się oblężeniem miasta: strzelają kule i granaty, giną ludzie i płoną domy. Przychodzi duża ilość wojska, mieszkańcy kwaterują żołnierzy. Gdańsk został w tym czasie obciążony dużą kontrybucją, którą na własnej skórze mocno odczuli sami mieszkańcy w dodatkowych podatkach" - wyjaśniła Sztykiel.

Jednocześnie, zwycięstwo Napoleona dało miastu kolejną szansę rozwoju.

"Przyszły nowe porządki, pojawił się Kodeks Napoleona, który w wielu państwach Europy po modyfikacjach, funkcjonuje właściwie do dziś. Gdańszczanie mieli wówczas nadzieję, że Gdańsk będzie złączony z Księstwem Warszawskim, że będzie jak dawniej jedność z Koroną. Czas, gdy Gdańsk podlegał polskiemu królowi był bowiem najszczęśliwszym i najbogatszym okresem w historii miasta" - dodała Sztykiel.

Zdaniem kurator gdańskiego muzeum, strat, jakie poniosło miasto w latach 1807-1813/14 było więcej niż zysków.

"Z drugiej strony, o tym okresie kilku lat swobody i wolności ciągle się pamiętało. Po I wojnie światowej w 1920 roku Gdańsk ponownie się Wolnym Miastem. Prawdopodobnie gdyby nie to wolne miasto napoleońskie wielcy mocarze, którzy kroili wtedy świat, zadecydowali by inaczej" - oceniła Sztykiel.

Wystawa "Życie miasta w cieniu wojny i wielkiej polityki czyli Wolne Miasto Gdańsk 1807-1813/14" potrwa do końca roku. (PAP)

rop/ ula/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)