Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Wystawa odzieży z XX w. w Centralnym Muzeum Włókiennictwa w Łodzi

0
Podziel się:

230 strojów z ubiegłego stulecia zostało zaprezentowanych na otwartej we wtorek
wystawie "Z modą przez XX wiek" w Centralnym Muzeum Włókiennictwa w Łodzi. Na wystawie znalazły się
zarówno stroje damskie, męskie jak i dodatki garderobiane oraz meble dobrane odpowiednio do epoki.

230 strojów z ubiegłego stulecia zostało zaprezentowanych na otwartej we wtorek wystawie "Z modą przez XX wiek" w Centralnym Muzeum Włókiennictwa w Łodzi. Na wystawie znalazły się zarówno stroje damskie, męskie jak i dodatki garderobiane oraz meble dobrane odpowiednio do epoki.

Wystawa podzielona została na dwie części. Pierwsza prezentuje stroje z lat 1900-1939. Organizatorzy ekspozycji starali się w niej oddać klimat epoki poprzez aranżację kilku wnętrz mieszkalnych i użytkowych, obrazujących sceny z życia klasy średniej, ubranej według ówcześnie obowiązującej mody.

Zwiedzający mogą znaleźć się w secesyjnym saloniku, podziwiać stroje dam przybyłych do atelier fotograficznego, podglądać kobiecy negliż w sypialni, uczestniczyć wraz z parą kupujących w zakupach, czy wreszcie brać udział w życiu towarzyskim modnego salonu lub obserwować eleganckie towarzystwo w foyer teatru. Strojom i akcesoriom mody towarzyszą meble, tkaniny, obrazy i przedmioty użytkowe.

Druga część to zainscenizowany wybieg dla modelek. Tu zaprezentowana została odzież od roku 1940 do 2000. Prezentowane są stroje z lat 70. i 80. ub. wieku pochodzące m.in. z Domu Mody "Telimena" oraz te zaprojektowane przez łódzkich artystów plastyków. Można też zobaczyć ubiory takich projektantów jak Anny Batory czy Mirosława Szczepaniaka. Pokazano także projekty m.in. firm szyjących koszule - Kastor i Wólczanki oraz producenta sukienek firmy Hexeline. W trakcie zwiedzania sali można też obejrzeć prezentację multimedialną dotyczącą mody ubiegłych lat.

"Na wystawie można zobaczyć poza strojami liczne akcesoria. Aby oddać klimat tamtych czasów zadbałyśmy o meble, obrazy, tkaniny. Eksponaty zostały przygotowane ze zbiorów samego muzeum jak i darów otrzymanych od właścicieli prywatnych. Także muzea w Radomsku i Piotrkowie Trybunalskim wypożyczyły część zaprezentowanych eksponatów" - powiedziała jedna z organizatorek ekspozycji Aleksandra Trella. (PAP)

jaw/ mkk/ abe/ gma/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)