Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Wystawa prac Bronisława Schoenborna - miłośnika architektury Krakowa

0
Podziel się:

Muzeum Historyczne Miasta Krakowa na wystawie "Kraków Bronisława Schoenborna"
prezentuje od środy blisko 200 prac rysownika, który głównym motywem swojej twórczości uczynił
architekturę Krakowa.

Muzeum Historyczne Miasta Krakowa na wystawie "Kraków Bronisława Schoenborna" prezentuje od środy blisko 200 prac rysownika, który głównym motywem swojej twórczości uczynił architekturę Krakowa.

Ekspozycja została urządzona w dwóch muzealnych budynkach: w Pałacu Krzysztofory i w Kamienicy Hipolitów.

Bronisław Schoenborn (1909-1971) urodził się w Poznaniu. Studiował w Polsce i we Włoszech. W Krakowie osiadł po II wojnie światowej. Jego wielką pasją było dokumentowanie zabytkowej architektury.

Rysował ołówkiem lub kredką, rzadziej tuszem. Utrwalił na rysunkach wygląd Starego Miasta: kamienice, kościoły, bramy, podwórka, klatki schodowe domów i detale architektoniczne - godła kamienic, drzwi, kołatki, latarnie.

"Jego prace wykraczają poza charakter czysto dokumentacyjny, niewątpliwie posiadają one bardzo duży walor artystyczny. Artysta starał się oddać charakter i nastrój miasta" - mówił PAP kurator wystawy Łukasz Biały. "Chcemy patrzeć na dorobek Schoenborna z perspektywy dziedzictwa kulturowego Krakowa" - tłumaczył.

Rysunki Schoenborna były publikowane w wielu pismach. Za najbardziej monumentalne dzieło artysty uważany jest cykl rysunków dotyczący Wzgórza Wawelskiego i Zamku Królewskiego.

Artysta był doskonałym przewodnikiem po Krakowie, zapalonym popularyzatorem wiedzy o architekturze miasta, lektorem języków włoskiego i hiszpańskiego. Jego imieniem nazwana została jedna z ulic miasta.

W Pałacu Krzysztofory zwiedzający zobaczą, jak kilkadziesiąt lat temu wyglądało ścisłe centrum Krakowa: Rynek Główny i prowadzące do niego ulice oraz Wawel. W Kamienicy Hipolitów pokazywane są rysunki, na których Schoenborn utrwalił pejzaż krakowskich przedmieść i niektórych dzielnic. Wybrane czarno-białe rysunki zostały zestawione z wielkoformatowymi, współczesnymi zdjęciami tych samych miejsc autorstwa Tomasza Kalarusa i Andrzeja Janikowskiego.

Wystawa będzie czynna dla publiczności od czwartku do 20 maja.(PAP)

wos/ hes/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)