Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Wystawa "Roztocze idzie do góry" w Muzeum Ziemi PAN

0
Podziel się:

Krajobrazy uchwycone w różnych porach roku, kolorowe drzewa, ukwiecone łąki,
zasnute mgłą wzgórza, znalazły się na wystawie "Roztocze idzie do góry" w warszawskim Muzeum Ziemi
PAN. "Jest to zapis spontaniczny" - podkreśla autor zdjęć Stanisław Jachymek.

Krajobrazy uchwycone w różnych porach roku, kolorowe drzewa, ukwiecone łąki, zasnute mgłą wzgórza, znalazły się na wystawie "Roztocze idzie do góry" w warszawskim Muzeum Ziemi PAN. "Jest to zapis spontaniczny" - podkreśla autor zdjęć Stanisław Jachymek.

"Patrząc na fotografie składające się na tę wystawę spróbujmy więc dostrzec dynamizm przyrody skrywający się w nurcie potoków, barwach przemijających pór roku lub wnętrzu wapiennych wzgórz zakrywających horyzont" - czytamy w informacji na stronie muzeum. Kolorowe kwiaty, jesienne drzewa, zamglone łąki, czy przykryte śniegiem pola to tylko niektóre z widoków, które Jachymek spontanicznie uchwycił w obiektywie podczas spacerów po okolicy.

Dopełnieniem fotografii są wiersze, w których przenikają się wątki rodzinne i religijne. "Zdjęcia i wiersze tworzą jedność - tłumaczy Stanisław Jachymek. - Są one spontanicznym obrazem otaczającego świata". Poetyckie skojarzenia są opublikowane w tomiku "Żeleźniakiem w chmurach" i pokazują, jak autor widzi krainę będącą jego domem.

Jak tłumaczy dyrektor Muzeum Ziemi dr Ryszard Szczęsny, nazwa wystawy może być rozumiana w różny sposób. "+Roztocze idzie do góry+ można rozumieć dosłownie ponieważ jest to fragment Polski, który nadal jest dźwigany tektonicznie. Jednocześnie +idzie do góry+ można rozumieć tak, że coś się zmienia, coś się polepsza, coś wygląda inaczej. Nam chodzi w tym przypadku o przyrodę, która jest niezwykła i chcielibyśmy ją zachować w jak najbardziej niezmienionym stanie" - podkreśla.

Wystawa wpisuje się w cykl wystaw "Natura Sztuka", które są organizowane w Muzeum Ziemi od ponad 20 lat. W ramach tego cyklu pokazywane są bardzo różne przejawy artystycznej aktywności, która była inspirowana przyrodą. W okresie letnim wystawy są poświęcone przyrodzie polskiej. Mają zachęcić turystów do odwiedzania rodzimych zakątków podczas wakacji czy innych wyjazdów.

Stanisław Jachymek (ur. 1961) studiował geografię w Lublinie na UMCS. Wspólnie z żoną są założycielami Zagrody Guciów położonej w dolinie Wieprza na Roztoczu Środkowym. Zagroda obejmuje gospodę wzorowaną na XIX-wiecznej karczmie, gościniec oraz Muzeum Etnograficzno-Przyrodnicze gdzie prezentowany jest m.in. duży zbiór meteorytów. "Gospodarstwo działa już 17 lat. Odwiedza je rocznie 50 tys. turystów" - mówi Jachymek.

Wystawę można oglądać do 1 września. (PAP)

ac/ ls/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)