Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Wystawa śląskich prac Walczaka w wirtualnej galerii ASP

0
Podziel się:

Śląskie słowa tłumaczone na polski i angielski oraz inne obrazy poświęcone
Śląskowi z ostatniego cyklu prof. Ireneusza Walczaka zostały w poniedziałek zaprezentowane w
wirtualnej galerii, uruchomionej na stronie Akademii Sztuk Pięknych w Katowicach.

Śląskie słowa tłumaczone na polski i angielski oraz inne obrazy poświęcone Śląskowi z ostatniego cyklu prof. Ireneusza Walczaka zostały w poniedziałek zaprezentowane w wirtualnej galerii, uruchomionej na stronie Akademii Sztuk Pięknych w Katowicach.

"Akademia zdecydowała się otworzyć galerię w internecie, bo od prezentacji sztuki w sieci nie ma odwrotu. To sposób na to, by dotarła do większej liczby odbiorców, jest też możliwość komentowania" - powiedział PAP rzecznik uczelni Adrian Urbanek.

Wirtualny wernisaż odbył się w poniedziałek wieczorem - 23 prace można oglądać na stronie Wirtualna Galeria.

Cykl Ireneusza Walczaka "My house is my language" to obrazy poświęcone śląskiej mowie, elementom śląskiego krajobrazu i historii. Są - jak mówi autor - szczególnym autorskim komentarzem artysty do rzeczywistości, z którą na co dzień jest związany.

"Z jednej strony Śląsk to jakaś wyidealizowana bajka, która odchodzi do lamusa, a z drugiej jest to ciągle żywy organizm z odmiennością języka i obyczajów, który wzbogaca kolorystycznie etniczny krajobraz Polski. Zależało mi na tym, by nie był to obraz turysty, wpadającego na chwilę na Śląsk albo nowego mieszkańca oczarowanego egzotyką, ginącego plemienia. Obrazy są przeciwko infantylizacji etniczności, degradacji wiedzy historycznej, są wezwaniem do tolerancji" - powiedział prof. Ireneusz Walczak.

Istotnym elementem cyklu są obrazy poświęcone gwarze śląskiej: "Śląski, Polski, Angielski - sztuka porozumiewania", "Godać - mówić". To obrazy pisane np. forma tłumaczenia ze śląskiego na polski i angielski. Niektóre z nich są też wzbogacone o elementy z symboliki regionu.

Tematami prac malarza są też wydarzenia z historii, jak pacyfikacja kopalni "Wujek" na początku stanu wojennego, czy postać Henryka Sławika, który w czasie II wojny światowej na Węgrzech ratował polskich uchodźców, w tym Żydów. Są też obrazy poświęcone nizinnej kolejce linowej w Wojewódzkim Parku Kultury i Wypoczynku w Chorzowie czy bieganiu - inspiracją był doroczny bieg im. Wojciecha Korfantego.

Prof. Ireneusz Walczak prowadzi pracownię malarstwa w Akademii Sztuk Pięknych w Katowicach. Swoje prace prezentował podczas wystaw indywidualnych i zbiorowych w kraju i za granicą. (PAP)

lun/ abe/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)