Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Wystawa twórczości scenograf Jadwigi Pożakowskiej

0
Podziel się:

Od środy w Pałacu Opatów, oddziale Muzeum Narodowego w Gdańsku, można oglądać
monograficzną wystawę znanej scenografki Jadwigi Pożakowskiej. Zmarła cztery lata temu artystka
zrealizowała ponad 200 spektakli.

Od środy w Pałacu Opatów, oddziale Muzeum Narodowego w Gdańsku, można oglądać monograficzną wystawę znanej scenografki Jadwigi Pożakowskiej. Zmarła cztery lata temu artystka zrealizowała ponad 200 spektakli.

"Na ekspozycji zatytułowanej +Pani scenograf. Jadwiga Pożakowska na scenach polskich+ wśród projektów scenograficznych znajdą się prace debiutanckie oraz te wszystkie, które artystka ceniła od +Wesela Figara+, przez +Franka V+, +Komu bije dzwon+, +Otella+ do +Panny z mokrą głową+ ostatniej dekoracji wykonanej dla gdańskiego Teatru Gest w 1993 r., w sumie rysunki do 26 spektakli" - poinformowała rzecznik prasowy Muzeum Narodowego w Gdańsku, Małgorzata Posadzka.

Na wystawie obejrzeć też będzie można zdjęcia dokumentujące poszczególne premiery oraz pamiątki osobiste, w tym listy i fotografie.

Jadwiga Pożakowska urodziła się w 1928 r. w Krakowie. Na tamtejszej ASP ukończyła Wydział Architektury Wnętrz i Scenografię. Była studentką znakomitych scenografów: Karola Frycza, Andrzeja Stopki i Tadeusza Kantora. Pracę zawodową rozpoczęła w Teatrze Ziemi Opolskiej jednocześnie z Józefem Szajną i Wojciechem Krakowskim za dyrekcji Krystyny Skuszanki. Jej debiutem było w 1954 r. "Wesele Figara" Beaumarchais.

Artystka, powołując się na przejętą od krakowskich profesorów zasadę, mawiała, że "teatr można robić wszędzie, w każdej przestrzeni, trzeba tylko tę przestrzeń oswoić i przystosować do zamierzeń inscenizacyjno-scenograficznych".

W latach 1956-1962 Pożakowska związała się z Teatrem im. A. Mickiewicza w Częstochowie; powstały tam m.in. "Sługa dwóch panów" Goldoniego, "Achilles i panny" Swinarskiego.

W 1961 r. rozpoczęła trwająca 25 lat współpracę z Teatrem Wybrzeże w Gdańsku. Na scenach Trójmiasta zrealizowała dekoracje i kostiumy do ok. 70 spektakli. W tym czasie współpracowała też z Teatrem im. J. Osterwy w Lublinie, gdzie zrealizowała m.in. wraz z Kazimierzem Braunem (z reżyserem tym pracowała też przy kilkunastu innych spektaklach) "Kartotekę" (1972) Tadeusza Różewicza oraz Teatrem Polskim we Wrocławiu, gdzie przygotowała scenografię do "Wesela" (1970) Stanisława Wyspiańskiego. Artystka zmarła w 2006 r. w Gdańsku.

Wystawa poświęcona twórczości Pożakowskiej potrwa do 13 czerwca.(PAP)

rop/ ls/ mow/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)