Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Wystawa wrocławskiej sztuki awangardowej z lat 70.

0
Podziel się:

Ok. 200 prac artystów skupionych w latach 70. wokół wrocławskiej Galerii
PERMAFO można od piątku oglądać na wystawie w Muzeum Współczesnym Wrocław. Wrocławska sztuka
awangardowa tego okresu będzie jednym z elementów programu Europejskiej Stolicy Kultury w 2016 r.

Ok. 200 prac artystów skupionych w latach 70. wokół wrocławskiej Galerii PERMAFO można od piątku oglądać na wystawie w Muzeum Współczesnym Wrocław. Wrocławska sztuka awangardowa tego okresu będzie jednym z elementów programu Europejskiej Stolicy Kultury w 2016 r.

Głównymi postaciami ruchu awangardowego skupionego wokół Galerii PERMAFO byli Natalia LL, Andrzej Lachowicz, Zbigniew Dłubak i Antonii Dzieduszycki. To właśnie ich prace można oglądać na wystawie w Muzeum Współczesnym Wrocław.

"Wystawa jest swoistym hołdem dla założycieli Galerii PERMAFO. Grupy artystów, którzy postanowili, że rzeczywistość zewnętrzna nie będzie im dyktowała jak mają żyć (...). Dzięki ich sztuce lata 70. był wesołe i szalone (...). Obrazuje ona również to, że wolność nie jest nam dana, ale że musimy ją sobie wywalczyć" - powiedziała na konferencji prasowej kuratorka wystawy, historyk sztuki dr hab. Anna Markowska.

Na wystawie, którą zatytułowano "Gdzie jest PERMAFO?", dużo miejsca poświęcono twórczości Nalalii LL, współtwórczyni Galerii PERMAFO. Artystka zajmuje się malarstwem, fotografią, rysunkiem, sztuką performance i wideo, a obszerną kolekcję jej dzieł na ekspozycję udostępniło wrocławskie Muzeum Narodowe.

W latach 70. powstały cykle jej prac określanych jak "Sztuka konsumpcyjna" i "Sztuka postkonsumpcyjna". W tej grupie znalazły się m.in. serie fotografii ukazujące twarze kobiet zjadających w ostentacyjny sposób banany, parówki i kisiel.

Markowska w rozmowie z PAP za jedną z istotniejszych prac Natalii LL z lat 70. uznała dzieło zatytułowane "Natalia ist Sex". "To praca paradoksalna, bo z jednej strony składa się z liter tworzących napis + Natalia ist Sex+, ale gdy podejdziemy bliżej zobaczymy, że litery są zbudowane z intymnych zdjęć szalonej miłości Natalii i Andrzeja" - mówiła.

Twórczość wrocławskiej awangardy z lat 70. znajdzie się w programie sztuk wizualnych przygotowywanych z okazji objęcia przez Wrocław tytułu Europejskiej Stolicy Kultury w 2016 r.

Krzysztof Czyżewski, dyrektor artystyczny Biura Festiwalowego Impart 2016 (instytucji odpowiedzialnej za przygotowania Wrocławia do objęcia tytułu Europejskiej Stolicy Kultury w 2016 r.) podkreślił, że chciałby, aby "fenomen artystyczny Wrocławia z lat 60. i 70." został ujęty całościowo.

"Dzięki temu chcemy pokazać, że ówczesny Wrocław był miastem niezwykłym w przestrzeni Europy Środkowo-Wschodniej (...). Miastem, które nie mogąc dotknąć przeszłości i pytać o tradycję, w niezwykły sposób otworzyło się na awangardę, na eksperyment, na wszytko co było zorientowane na przyszłość" - mówił Czyżewski.

Dyrektor poinformował, że w przyszłym roku zostanie ogłoszony konkurs na pomysł całościowego przedstawienia fenomenu artystycznego Wrocławia lat 60. i 70. Projekt, który zwycięży, będzie prezentowany w ramach kampanii promującej ESK 2016 w różnych miastach Europy i na świecie. Ta kampania ma ruszyć w 2015 r.

"Chcemy również przygotować wystawę prezentującą sztukę awangardową Wrocławia, która będzie pokazywana w rożnych miastach na świecie i ostatecznie we Wrocławiu w 2016 r." - powiedział.(PAP)

pdo/ ls/ gma/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)