Notowania

śmierć
15.03.2010 15:17

Wystawa z okazji 25. rocznicy śmierci Arkadego Fiedlera

Fotografie, film dokumentalny oraz pamiątki po podróżniku Arkadym Fiedlerze można od poniedziałku oglądać w Poznaniu na wystawie "Arkady Fiedler - podróż w czasie i przestrzeni", zorganizowanej z okazji 25. rocznicy śmierci autora "Dywizjonu 303".

Podziel się
Dodaj komentarz

Fotografie, film dokumentalny oraz pamiątki po podróżniku Arkadym Fiedlerze można od poniedziałku oglądać w Poznaniu na wystawie "Arkady Fiedler - podróż w czasie i przestrzeni", zorganizowanej z okazji 25. rocznicy śmierci autora "Dywizjonu 303".

Główną częścią wystawy są zdjęcia z podróży A. Fiedlera na Madagaskar w latach 1937-1938 przygotowanej przez "National Geographic" oraz prezentacja jedynego filmu, który powstał na temat pisarza pt: "Arkady Fiedler".

Oprócz tego w poznańskiej Wadze na Starym Rynku można obejrzeć pamiątki z podróży A. Fiedlera: gabloty z motylami, maski afrykańskie i indiańskie, tam-tamy, figury afrykańskie, indiańskie rakiety śnieżne, flety czy rękopisy książek podróżnika.

Ciekawostkami są maszyna do pisania używana przez podróżnika oraz aparaty fotograficzne używane przez Fiedlera podczas wypraw oraz w czasie II wojny światowej.

Wystawę uzupełnią fotografie związane z Dywizjonem 303, z czasów, kiedy Fiedler opisywał tę jednostkę oraz fotografie z podróży do Meksyku i Peru.

Wystawę można oglądać do środy. Jej zwieńczeniem będzie spotkanie, podczas którego potomkowie podróżnika Marek Fiedler i Arkady Radosław Fiedler wraz z rodzinami oraz słynni podróżnicy: Elżbieta Dzikowska i Olgierd Budrewicz będą opowiadali o Fiedlerze.

Arkady Fiedler (1894-1985) był znanym podróżnikiem, autorem ponad 30 książek. Jego powieści, zbeletryzowane reportaże i gawędy podróżnicze osiągnęły łączny nakład ponad 9 mln egzemplarzy.

Fiedler był powstańcem wielkopolskim. Jego pierwsza większa publikacja, "Przez wiry i porohy Dniestru", ukazała się w 1924 r. W następnych latach podejmował wyprawy myśliwskie i podróżnicze do Skandynawii, Ameryki Południowej i Północnej.

Duży rozgłos przyniosły mu powieści "Ryby śpiewają w Ukajali" (1935) oraz "Kanada pachnąca żywicą" (1936). Odwiedził przed wojną Palestynę i Madagaskar.

Wybuch II wojny światowej zastał go na Tahiti, skąd przedostał się do polskich oddziałów do Francji i następnie do Anglii, a do 1943 r. pływał na polskich statkach handlowych, m.in. do USA, Gujany i Brazylii. Okres wojenny opisał w dwóch książkach: "Dywizjon 303" i "Dziękuję ci, kapitanie!".

Po powrocie do kraju osiadł na stałe w rodzinnym Puszczykówku koło Poznania. Kontynuował jednak podróże po świecie, m.in. do Afryki Zachodniej, Brazylii, Meksyku, Kanady, Indochin i ZSRR. Każda z tych podróży owocowała kolejnymi książkami. Zmarł 7 marca 1985 roku. (PAP)

kpr/ ls/ jra/

Tagi: śmierć, wiadomości, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz