Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Wystawa Zdzisława Jurkiewicza w Muzeum Narodowym we Wrocławiu

0
Podziel się:

Pierwsza retrospektywna wystawa Zdzisława Jurkiewicza, zorganizowana w 80.
urodziny artysty, została otwarta w poniedziałek w Muzeum Narodowym we Wrocławiu. Będzie ją można
oglądać do 25 września.

Pierwsza retrospektywna wystawa Zdzisława Jurkiewicza, zorganizowana w 80. urodziny artysty, została otwarta w poniedziałek w Muzeum Narodowym we Wrocławiu. Będzie ją można oglądać do 25 września.

Wystawie towarzyszy monograficzny katalog, który zawiera podsumowanie działalności artystycznej i teoretycznej Jurkiewicza.

Jak poinformował w poniedziałek na konferencji prasowej dyrektor Muzeum Narodowego we Wrocławiu Mariusz Hermansdorfer, wystawa jest przeglądem całej twórczości Jurkiewicza, od połowy lat 50., od pierwszych prac metaforycznych, po późniejsze cykle "Agresji" i "Inwazji", poprzez sztukę geometryczną do konceptualnych realizacji przestrzennych.

Kuratorka wystawy Magdalena Szafkowska zastrzegła, że Jurkiewicza nie można utożsamiać z jednym stylem, zresztą sam artysta unikał zaszufladkowania. Jurkiewicz - jak oceniła - to "artysta totalny, dochodzący własnych granic i przekraczający je".

"Artysta pasjonujący się matematyką, kosmologią, muzyką jazzową, poezją, hodowlą niezwykłych roślin i małych zwierzątek" - mówiła Szafkowska kreśląc sylwetkę artysty. I wszystkie te fascynacje Jurkiewicza, poza małymi zwierzątkami, z hodowli których artysta z czasem zrezygnował, są prezentowane w Muzeum Narodowym, gdzie można zobaczyć zdjęcia artysty, obrazy, zapiski dotyczące różnych naukowych zagadnień, ale i rośliny hodowane przez Jurkiewicza.

Dyrekcja muzeum pokusiła się nawet o zrekonstruowanie dwóch prac artysty: "Schodów nieosiągalnych", które prawdopodobnie pozostaną w muzeum na stałe, oraz "Omegi" czyli pewnego triku optycznego.

Kuratorka dodała, że Jurkiewicz - malarz, rysownik, fotografik, autor tekstów teoretycznych i manifestów artystycznych - to jedna z najwybitniejszych postaci sztuki wrocławskiej okresu powojennego. Jak zaznaczyła, jest artystą awangardowym i poszukującym, który zawsze wyprzedzał istniejące w sztuce polskiej trendy i kierunki. (PAP)

umw/ hes/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)