Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Wyższe uczelnie promują swoją ofertę wśród maturzystów

0
Podziel się:

Dni otwarte tylko dla dziewczyn, spotkania z naukowcami, triady kierunków i
nowe kierunki studiów m.in. buddologia i heraldyka - w taki sposób uczelnie z całej Polski
zachęcają tegorocznych maturzystów do podejmowania u nich nauki.

Dni otwarte tylko dla dziewczyn, spotkania z naukowcami, triady kierunków i nowe kierunki studiów m.in. buddologia i heraldyka - w taki sposób uczelnie z całej Polski zachęcają tegorocznych maturzystów do podejmowania u nich nauki.

Już w czwartek 14 kwietnia uczennice z całej Polski będą mogły skorzystać z "Dnia Otwartego Tylko Dla Dziewczyn", zorganizowanego w ramach akcji "Dziewczyny na politechniki". W programie bierze udział 16 uczelni technicznych i cztery uniwersytety.

Dla przyszłych studentek, które 14 kwietnia przyjdą na Politechnikę Warszawską (PW), przygotowano specjalną grę miejską. Zadaniem jej uczestniczek będzie rozwikłanie zagadki, którą swoim następczyniom pozostawiła Maria Skłodowska-Curie. Podążając śladami noblistki uczennice poznają zakamarki Politechniki, zwiedzą poszczególne wydziały, laboratoria i spotkają się z naukowcami.

Innym nietypowym sposobem na zainteresowanie studentek będzie "Bieg w kasku", który w niedzielę 17 kwietnia odbędzie się w Warszawie. Główną nagrodą w konkursie będzie stypendium Politechniki Warszawskiej. Warunkiem otrzymania stypendium jest dostanie się w najbliższej rekrutacji na dowolny wydział PW.

Ponad 30 różnego rodzaju warsztatów i wykładów dla przyszłych studentek przygotowała Politechnika Gdańska. W czwartek z kandydatkami na studia spotka się rektor Politechniki - prof. Henryk Krawczyk. Uczennice będą mogły przygotować własne perfumy i dowiedzą się jak zbudować ogniwo słoneczne wykorzystując sok z czarnych jagód.

Tego samego dnia tegorocznych maturzystów zaprosi do siebie Uniwersytet Gdański (UG). Jako jedna z czterech uczelni bierze on udział w akcji "Dziewczyny do ścisłych". "Dużą wartością naszego dnia otwartego jest możliwość bezpośredniej rozmowy ze studentkami i absolwentkami. Maturzystki mogą zobaczyć, że nie warto bać się przyjścia na uczelnię i studiowania kierunku ścisłego" - powiedziała PAP rzecznik Uniwersytetu Gdańskiego Beata Czechowska-Derkacz.

We wtorek - 19 kwietnia - przyszłe studentki do studiowania przedmiotów ścisłych w ramach tej samej akcji zachęci też Uniwersytet Mikołaja Kopernika. Goście uczelni zwiedzą m.in. Instytut Fizyki i Centrum Astronomii w Piwnicach niedaleko Torunia.

W sobotę 16 kwietnia swój "Dzień Otwarty" przygotował Uniwersytet Warszawski. W uniwersyteckiej bibliotece na przyszłych studentów będzie czekało ponad 60 stoisk prezentujących ofertę uniwersyteckich wydziałów i instytutów. Jedną z dodatkowych atrakcji wydarzenia będą pokazy eksperymentów przygotowane przez Wydział Fizyki UW.

Co nowego przyszłym studentom oferują uczelnie? Studenci Uniwersytetu będą mogli ubiegać się o przyjęcie na studia w ramach triad kierunków. "Każdy przyjęty na takie studia będzie na I roku realizować wybrane elementy programu z trzech różnych kierunków. Dopiero po roku będzie musiał zdecydować, który kierunek kontynuować" - poinformowała PAP rzecznik UW Anna Korzekwa.

Kandydaci mają na razie do wyboru osiem triad m.in.: pedagogika - filozofia - socjologia; filologia polska - wiedza o kulturze - bałtystyka; filologia nowogrecka - historia - socjologia w zakresie stosowanych nauk społecznych oraz filologia klasyczna - historia sztuki - historia.

"W nowym roku akademickim zostaną uruchomione trzy nowe kierunki i osiemnaście specjalności" - poinformowała PAP rzecznik Uniwersytetu Śląskiego Magdalena Ochwat. Wśród nowości znajdą się kierunki mechatronika, fizyka chemiczna i technologia chemiczna. W programie specjalności znaleźć można np. energetykę jądrową i modelowanie komputerowe.

Nowe studia podyplomowe - genealogia i heraldyka - od października ruszą na Uniwersytecie Zielonogórskim. Jak poinformowała PAP rzecznik uniwersytetu Ewa Sapeńko, ich słuchacze zdobędą wiedzę i umiejętności niezbędne do prowadzenia poszukiwań materiałów genealogicznych, opracowania wyników badań i fachowej rekonstrukcji dziejów rodzin i przodków.

Na Uniwersytecie Jagiellońskim, wśród nowych kierunków i specjalności znajdą się m.in. buddologia oraz wiedza o Holokauście i totalitaryzmach. Z kolei UMK planuje otwarcie studiów na kierunku wojskoznawstwo. (PAP)

ekr/ lt/ mlu/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)