Notowania

polska
21.05.2010 09:49

Wzrasta poziom Wisły w rejonie Wyszogrodu i Kępy Polskiej

# dochodzą dalsze informacje z Wyszogrodu i Płocka #

Podziel się
Dodaj komentarz

# dochodzą dalsze informacje z Wyszogrodu i Płocka #

21.05. Płock (PAP) - W rejonie Wyszogrodu i Kępy Polskiej (Mazowieckie) poziom Wisły znacznie przekroczył w piątek stany alarmowe. W południe w siedmiu nadwiślańskich gminach powiatu płockiego ogłoszony zostanie alarm przeciwpowodziowy.

Jak poinformował PAP szef wydziału zarządzania kryzysowego w starostwie płockim Jan Jerzy Ryś, alarm ogłoszony zostanie w gminach: Wyszogród, Mała Wieś, Bodzanów, Słupno, Słubice, Gąbin i Nowy Duninów. Już w czwartek na terenie tych gmin wprowadzono pogotowie przeciwpowodziowe.

W piątek rano Wisła w Wyszogrodzie osiągnęła poziom 602 cm, czyli o 52 cm powyżej stanu alarmowego, a w Kępie Polskiej 505 cm, czyli o 55 cm ponad stan alarmu.

"Wisła systematycznie przybiera, na razie jednak nie występuje z koryta. Trwa zabezpieczanie wałów" - powiedział PAP Ryś.

Dodał, iż według prognoz, kulminacyjna fala powodziowa na Wiśle spodziewana jest w rejonie Wyszogrodu w sobotę około godz. 10 rano, a w Kępie Polskiej, kilka godzin później, około godz. 14. Wtedy w Wyszogrodzie poziom rzeki może osiągnąć 720 cm, a w Kępie Polskiej 730, czyli o 220 do 280 cm powyżej stanu alarmowego.

Ryś zapewnił, iż na terenie nadwiślańskich gmin powiatu płockiego uruchomione zostały procedury, które w przypadku bezpośredniego zagrożenia ludności pozwalają na ich ewakuację, a także na pomoc wojska.

W Wyszogrodzie, a także w okolicy, w tym rejonach newralgicznych między miejscowościami Rakowo i Drwały wzmacniane są brzegi Wisły i wały.

"Czekamy na większą falę. Trwa praca na wałach. Są prawie wszyscy okoliczni strażacy ochotnicy. Nie odnotowano na razie podtopień i przeciekania wałów" - powiedział sekretarz Urzędu Gminy w Wyszogrodzie Feliks Jędryczka.

Dodał, że w chwili gdy wezbrana woda na Wiśle dotrze do Wyszogrodu rzeka wystąpi z koryta i zaleje wyremontowany bulwar oraz amfiteatr, nie powinna zagrozić natomiast zabudowaniom, które w większości położone są na skarpie.

Z powodu zagrożenia powodziowego z amfiteatru na stadion miejski przeniesiono uroczystości "Dni Wisły", które w Wyszogrodzie mają odbyć się za tydzień, 28 - 30 maja.

W Płocku, gdzie od czwartku obowiązuje pogotowie przeciwpowodziowe, poziom Wisły, nie przekroczył jeszcze stanów ostrzegawczych. "Sytuacja na rzece w rejonie miasta jest cały czas monitorowana" - zapewnił w piątek rano szef oddziału zarządzania kryzysowego płockiego Urzędu Miasta Jan Siodłak.

Według szacunków, fala kulminacyjna na Wiśle powinna dotrzeć do Płocka w sobotę. Najbardziej zagrożona jest położona bezpośrednio nad rzeką dzielnica miasta - Borowiczki i ulica Gmury. Od czwartku trwa tam wzmacnianie wałów przeciwpowodziowych wzdłuż strumieni Słupianka i Rosica, do których wpłynie wezbrana wiślana woda, tworząc tzw. cofkę.

W związku ze spodziewaną wysoką wodą z nadwiślańskiej przystani żeglarskiej w płockim klubie "Morka" usunięto jachty i łódki, wzmocniono też pomosty.(PAP)

mb/ wkr/ jbr/

Tagi: polska, wiadomości, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz