Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
festyn
10.07.2010 07:11

XII Jaćwieski Festyn Archeologiczny na Suwalszczyźnie

Turniej walk wojów, a także inscenizacja najazdu Prusów na Mazowsze we wczesnym średniowieczu - to atrakcje dwudniowego XII Jaćwieskiego Festynu Archeologicznego, który w sobotę i niedzielę odbywać się będzie w Szwajcarii koło Suwałk.

Podziel się
Dodaj komentarz

Turniej walk wojów, a także inscenizacja najazdu Prusów na Mazowsze we wczesnym średniowieczu - to atrakcje dwudniowego XII Jaćwieskiego Festynu Archeologicznego, który w sobotę i niedzielę odbywać się będzie w Szwajcarii koło Suwałk.

"Nasz festyn nakierowany jest na starożytną i średniowieczną Jaćwież na terenach położonych w północno-wschodniej Polsce, a więc na Suwalszczyźnie" - powiedział PAP organizator imprezy Jerzy Siemaszko, kierownik działu archeologicznego w Muzeum Okręgowym w Suwałkach.

Festyn rozpocznie pokaz walk wojów. Jak zapewnił Siemaszko, wojowie wystąpią na festynie w strojach i uzbrojeniu charakterystycznych dla X, XI i XII wieku.

Zaplanowano również liczne pokazy, m.in. średniowiecznego garncarstwa, rybołówstwa, gry na dawnych instrumentach, wyrobu naczyń i ozdób z drewna. Przewidziano także warsztaty dawnej kuchni. Potrawy będą przygotowane przy użyciu naturalnych przypraw i przy zastosowaniu dawnych metod, np. pieczenia nad ogniskiem.

Podczas tegorocznej inscenizacji będzie można zobaczyć najazd Prusów na Mazowsze w 1091 roku, kiedy Prusowie dotarli aż pod Warszawę. "Próby podbicia Jaćwieży przez Rusinów, Litwinów czy Polaków, spotykały się również z odwetem ze strony pruskiej czy jaćwieskiej i zwycięstwo Jaćwingów chcemy pokazać" - powiedział Siemaszko.

W niedzielę odbędzie się turniej wojów o skarb Skomanda, składający się m.in. z bransolet, zawieszek i drewnianych ozdób w stylu wczesnośredniowiecznym jaćwieskiego możnowładcy, do którego skarb należał. Wojowie, aby wygrać, będą musieli zmierzyć się z każdym uczestnikiem.

Jak wyjaśnił Siemaszko, Jaćwingowie przywędrowali na tereny ziem polskich, dzisiejszej Suwalszczyzny, ok. V wieku p.n.e. Był to lud wojowniczy, blisko spokrewniony z Prusami i Litwinami. Jaćwingowie zostali podbici we wczesnym średniowieczu.

Siemaszko przypomniał, że na Suwalszczyźnie w latach 50. XX wieku, kiedy prowadzono duże badania archeologiczne, znaleziono ponad pięćset kurhanów zawierających grobowce m.in. z okresu rzymskiego, czasu wędrówek ludów i nieliczne z okresu wczesnego średniowiecza. Poinformował, że obecnie prowadzone są badania archeologiczne w Szurpiłach na Suwalszczyźnie, gdzie znajdowało się jedno z ważniejszych centrów jaćwieskich w Polsce północno-wschodniej.

12. Jaćwieski Festyn Archeologiczny organizowany jest przez Muzeum Okręgowe w Suwałkach oraz Stowarzyszenie Miłośników Historii Jaćwingowej. (PAP)

swi/ kow/ hes/ gma/

Tagi: festyn, wiadomości, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz