Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

XVII Międzynarodowy Festiwal Muzyki Sakralnej "Gaude Mater"

0
Podziel się:

Kilkanaście koncertów i spektakli w wykonaniu
artystów z Polski, Ukrainy, Łotwy, Belgii, Niemiec, Hiszpanii i
Argentyny wypełni program rozpoczynającego się we wtorek w
Częstochowie XVII Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Sakralnej
"Gaude Mater". Impreza potrwa do niedzieli.

Kilkanaście koncertów i spektakli w wykonaniu artystów z Polski, Ukrainy, Łotwy, Belgii, Niemiec, Hiszpanii i Argentyny wypełni program rozpoczynającego się we wtorek w Częstochowie XVII Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Sakralnej "Gaude Mater". Impreza potrwa do niedzieli.

Organizowany pod patronatem Ministerstwa Kultury i Episkopatu Polski festiwal to jedna z największych tego typu imprez w Polsce, zaliczana także do czołówki europejskich festiwali muzyki sakralnej. Prezentuje muzykę różnych wyznań, zbliżając tym samym do siebie kultury i religie.

W tym roku, oprócz utworów tradycyjnych czy muzyki chóralnej, zabrzmi także muzyka cerkiewna, flamandzka muzyka sakralna, kościelne pieśni flamenco, muzyka ormiańska, chorał gregoriański i improwizacje na jego temat oraz muzyka polska, w tym prawykonania utworów sakralnych Henryka Mikołaja Góreckiego oraz kompozycje laureatów Międzynarodowego Konkursu Młodych Kompozytorów "Musica Sacra".

"Zgodnie z tradycją festiwal zaczyna się i kończy na Jasnej Górze. Dzięki współpracy z klasztorem ojców paulinów w tym roku odbędzie się tam aż pięć koncertów" - podkreśla dyrektor festiwalu, Małgorzata Nowak.

Koncert inauguracyjny zaplanowano na wtorkowy wieczór w bazylice jasnogórskiej, natomiast w środę w południe odbędzie się tam jego inauguracja liturgiczna, kiedy muzyka zabrzmi podczas mszy świętej. Ponadto koncerty i spektakle będą odbywać się m.in. w częstochowskich kościołach św. Jakuba Apostoła, Podwyższenia Krzyża Świętego, Najświętszego Imienia Maryi, Kościele Seminaryjnym, Ewangelicko-Augsburskim, a także w Filharmonii Częstochowskiej i Teatrze im. Adama Mickiewicza.

W tym roku dużo o częstochowskim festiwalu będzie można dowiedzieć się z nadającej w całej Europie telewizji muzycznej Mezzo. "Europejscy melomani mogą znaleźć w programie naszego tegorocznego festiwalu wiele świetnych propozycji" - zapewniła dyr. Nowak, przekonana o rosnącej z roku na rok randze częstochowskiego festiwalu.

Impreza jest olbrzymim przedsięwzięciem logistycznym. Uczestniczące w niej orkiestry, chóry, zespoły kameralne i soliści to w sumie ponad tysiąc osób, które przy okazji festiwalu zwiedzają Jasną Górę i Częstochowę.

Podczas poprzednich edycji organizowanych od 1991 roku imprezy melomani mogli posłuchać muzyki katolickiej, prawosławnej, protestanckiej, żydowskiej, buddyjskiej, andyjskiej i mahometańskiej. W Częstochowie gościły zespoły z całego świata. Zaprezentowano wiele prawykonań utworów polskich kompozytorów współczesnych. Festiwal wspiera również młodych kompozytorów, organizując konkurs "Musica Sacra".

Jak co roku festiwalowi towarzyszy seminarium naukowe, podejmujące problematykę "Sacrum w muzyce". Odbędzie się też wernisaż wystawy obrazów Henryka Wańka. Bilety na koncerty festiwalowe można kupić w częstochowskim Ośrodku Promocji Kultury "Gaude Mater" oraz na godzinę przed każdym koncertem w miejscu imprezy.(PAP)

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)