Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Yunus: Najwyższy czas, by zredefiniować system i pozbyć się biedy

0
Podziel się:

Muhammad Yunus jest założycielem Grameen Bank, bangladeskiego banku specjalizującego się w udzielaniu mikrokredytów.

Yunus: Najwyższy czas, by zredefiniować system i pozbyć się biedy
(Photoshot /REPORTER)
bEsArcid

Mohammad Yunus, laureat Pokojowej Nagrody Nobla za działania na rzecz walki z biedą, przekonywał podczas XIII Szczytu Noblistów, że nadszedł najwyższy czas, by zredefiniować system kapitalistyczny nastawiony na maksymalizację zysków. Tylko w ten sposób, jego zdaniem, uda się zlikwidować ubóstwo.

Yunus wziął udział w sesji _ Usłyszcie nas! Nierówności a sprawiedliwość społeczna _, która zainaugurowała drugi dzień XIII Szczytu Noblistów w Warszawie.

_ Ubóstwo nie jest spowodowane przez biednych ludzi, to nie ich wina, są jego ofiarami _ - powiedział Yunus. Jak przekonywał, bieda determinowana jest przez czynniki zewnętrzne, dlatego musimy się ich pozbyć, by wyeliminować ubóstwo.

bEsArcif

Noblista porównał ludzi ubogich do drzewka bonsai, które rosnąc w doniczce, ma ograniczoną przestrzeń do rozwoju. _ Nie mają tych szans, które mają bogaci ludzie - przekonywał. - Dlaczego odmawiamy im tej przestrzeni? Ponieważ stworzyliśmy niesprawiedliwy system _. Jak mówił, system kapitalistyczny jest oparty na maksymalizacji zysków, co jest jego jedynym i najważniejszym przesłaniem.

Ocenił, że system kapitalistyczny _ przekształcił jednostki ludzkie w roboty do produkowania pieniędzy _. Yunus mówił, że _ pogoń za pieniądzem stała się dla nas uzależnieniem _, dlatego system kapitalistyczny musi się zmienić.

_ Powinniśmy budować nowe systemy biznesowe, tworzyć firmy, które nie pobierają dywidendy, koncentrować się na przedsiębiorstwach społecznych _ - przekonywał noblista. Jak mówił, stworzony przez niego system mikrokredytów nie potrzebuje zabezpieczeń, jest oparty na zaufaniu. _ Grameen Bank nie ma żadnych prawników, my nie potrzebujemy prawników w całym systemie _ - wskazał.

Zdaniem Yunusa należ wykorzystywać pomysły biznesowe do rozwiązywania problemów ludzi. _ Chcemy zmienić ten świat, chcemy świata, gdzie nie będzie biednych ludzi. Jest to możliwe _ - powiedział Yunus. Podkreślił, że obecny system karze ludzi, a powinno być odwrotnie. _ Najwyższy czas, by zredefiniować cały system _ - ocenił.

bEsArcil

_ Wyobraźmy sobie, że ktoś rodzi się w pałacu, a ktoś na ulicy (...), teraz prawdopodobnie dziecko urodzone na ulicy stanie się przestępcą, a w pałacu - królem. Gdybyśmy zamienili te dwa noworodki, prawdopodobnie dziecko wychowane w pałacu zostałoby królem, a na ulicy - przestępcą. To jest cała esencja naszego systemu _ - ocenił.

Jego zdaniem obecny system pomocy społecznej często generuje zależności zamiast wyprowadzać ludzi na trwałe z biedy i czynić ich użytecznymi dla społeczeństwa. _ Celem życia ludzi jest wykorzystanie naszej kreatywnej energii i zmiana świata _ - mówił Yunus.

Muhammad Yunus jest założycielem Grameen Bank, bangladeskiego banku specjalizującego się w udzielaniu mikrokredytów.

Czytaj więcej w Money.pl

bEsArcim
bEsArciG
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)