Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Za dwa dni powstanie nowe państwo

0
Podziel się

Pojutrze największy kraj Afryki podzieli się na dwa państwa - Sudan i Republikę Południowego Sudanu. W godle republiki pojawi się afrykański orzeł bielik.

Za dwa dni powstanie nowe państwo
(PAP/EPA)
bDzNVPDV

W Dżubie, stolicy przyszłego państwa, na placu w centrum elektroniczny zegar odlicza dni, godziny i sekundy.

W mieście trwają gorączkowe przygotowana do oficjalnych uroczystości. Po drogach pokrytych kurzem śmigają czarne limuzyny w eskorcie motocykli. To policjanci trenują jazdę w konwojach przed wizytą 3,5 tys. gości. Żołnierze ćwiczą marsze paradne.

Flagę nowego państwa zdobi niebieski trójkąt z żółtą gwiazdą na tle czarnego, czerwonego i zielonego pasa. Ten symbol obywatelom nowego państwa jest dobrze znany. To symbol Ludowej Armii Wyzwolenia i Ruchu Wyzwolenia (SPLM) - obecnej partii rządzącej.

bDzNVPDX

W zeszłym tygodniu oficjalnie ogłoszono nowe godło państwowe. Jest nim orzeł bielik, tyle że afrykański. Od polskiego różni się tym, że ma brązowy korpus i białą głowę.

Wiadomo również, że walutą jednego z najbiedniejszych i najsłabiej rozwiniętych państw na świecie będzie południowosudański funt.

Od początku tygodnia trwa zbiorowe nauczanie narodowego hymnu _ Pobłogosław Boże Południowy Sudan _. Tarik - kierowca motocyklowej taksówki zwanej _ boda-boda _ też uczy się tekstu. _ - Głupio by było się pomylić, kiedy cały świat na nas będzie patrzył. Tak długo czekałem na ten dzień _ - powiedział w rozmowie z PAP.

_ - Słowa napisało wspólnie 49 sudańskich poetów _ - powiedział prof. Joseph Abuk, szef komisji, która była odpowiedzialna za ustanowienie hymnu. - _ Zależało nam, by tekst był o ludziach, bogactwie tej ziemi i o naszej historii _ - dodał.

bDzNVPEd

_ - O, patrioci, powstańmy w ciszy i oddajmy hołd milionom ofiar, których krew spoiła nas w jedność _ - głoszą słowa hymnu.

Zobacz także: Zobacz reportaż o Południowym Sudanie (NBC, ang.)

Wojna domowa w Sudanie była jednym z najkrwawszych konfliktów od czasów drugiej wojny światowej. Walki o podłożu etnicznym, religijnym i ekonomicznym pomiędzy północą a południem rozpoczęły się w 1956 roku i z krótkimi przerwami toczyły się przez następne 50 lat. Zginęły ponad dwa miliony ludzi, a ponad cztery miliony zostały zmuszone do opuszczenia swoich domów.

bDzNVPEe

W 2005 roku w Addis Abebie podpisano porozumienie pokojowe. Na jego mocy w styczniu 2011 roku odbyło się referendum. 98,9 proc. mieszkańców południa opowiedziało się za oddzieleniem od północy. 9 lipca Republika Południowego Sudanu ogłosi niepodległość. Na mapie świata pojawi się państwo z numerem 193.

Niestety niepodległość Republiki Południowego Sudanu nie gwarantuje, że zapanuje pokój. Według szacunków ONZ od początku roku w wyniku walk plemiennych i starć uzbrojonych grup rebelianckich zginęło ponad 1800 ludzi. Z obszarów ogarniętych przemocą uciekło ponad ćwierć miliona.

Najwięcej - 100 tys. ludzi uciekło ze spornego rejonu Abyei, który w maju został zajęty przez Sudańskie Siły Zbrojne (SAF) z północy. Na mocy ustaleń pokojowych sprzed sześciu lat regionowi Abyei obiecano osobne referendum organizowane w tym samym czasie, co referendum niepodległościowe południa, jednak nie doszło ono do skutku, bo między południem i północą wybuchł spór o to, kto jest uprawniony do głosowania. Pertraktacje na temat przynależności regionu Abyei zostały odłożone do czasu oficjalnego ogłoszenia niepodległości przez południe.

Czytaj w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/161/t47521.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/po;tunezji;i;egipcie;walki;w;sudanie,221,0,762845.html) Po Tunezji i Egipcie walki w Sudanie Ulicami stolicy przeszły antyrządowe demonstracje; protestowały tysiące studentów.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/44/t75564.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/najwieksza;od;60;lat;susza;pustoszy;afryke,234,0,861930.html) Największa od 60 lat susza pustoszy Afrykę W wielu regionach w Kenii, Etiopii i Somalii można mówić o klęsce głodu.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/122/t45434.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/onz;wysle;sily;pokojowe;do;sudanu,187,0,861371.html) ONZ wyśle siły pokojowe do Sudanu 4200 etiopskich żołnierzy zostanie tam rozmieszczonych początkowo na pół roku.
bDzNVPEf
bDzNVPEy
wiadomości
wiadmomości
Źródło:
KOMENTARZE
(0)