Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Zabezpieczenie imprez piłkarskich wypadkową oceny ryzyka

0
Podziel się:

Ważną rolę w policyjnej pracy odgrywa zasada współpracy z klubami piłkarskimi i personelem stadionu odpowiedzialnym za bezpieczeństwo.

Zabezpieczenie imprez piłkarskich wypadkową oceny ryzyka
(Rii Schroer / Rex Features/EAST NEWS)

Policja walczy z chuligaństwem kibiców piłkarskich na kilku etapach: prewencji, egzekwowania prawa, ścigania winnych i zapobiegania recydywie. Duże znaczenie ma rozpoznanie sytuacji, ocena ryzyka oraz współpraca z klubami piłkarskimi i organizacjami kibiców.

Siły policyjne, które w Wielkiej Brytanii podzielone są na regiony nieodpowiadające podziałowi administracyjnemu kraju, mają zwykle komórkę ds. futbolu, w której skład wchodzi oficer łącznikowy i oficer piłkarskiego wywiadu.

Na szczeblu centralnym od 2005 r. działa komórka ds. policyjnej ochrony meczów (UKFPU) podlegająca MSW i Stowarzyszeniu Regionalnych Szefów Policji (ACPO). Zajmuje się m.in. kształtowaniem polityki, koordynacją danych wywiadowczych.

Pilnowaniem porządku na kolejach w czasie przemieszczania się dużej liczby kibiców między miastami zajmuje się Brytyjska Policja Transportowa (BTP), której funkcjonariusze są przeszkoleni w tym zakresie.

Ważną rolę w policyjnej pracy odgrywa zasada współpracy z klubami piłkarskimi i personelem stadionu odpowiedzialnym za bezpieczeństwo. Przedstawiciele policji chodzą też na spotkania kibiców, gdzie zachęcają ich, by we własnym zakresie dbali o spokój, dobrą atmosferę i ukrócali potencjalnych rozrabiaczy.

Ochrona meczu i użyte środki zależą od oceny ryzyka zajść i zamieszek, która podpada pod jedną z czterech kategorii: niskiego, średniego, wysokiego, bądź bardzo wysokiego. W zależności od tego kierownictwo policji decyduje, ilu policjantów wysłać, czy skierować policję konną, psy, przygotować plan ewakuacji stadionu itd.

W trakcie meczu agresywnie zachowujący się kibice mogą zostać ostrzeżeni lub spisani.

Kibice w Szkocji zrzeszeni w grupie FAC (Fans Against Criminalization) - w wolnym tłumaczeniu Kibice Przeciw Kryminalizacji Piłkarstwa twierdzą, że policja zbyt szeroko interpretuje zwykłe piłkarskie zachowanie jako wykroczenie przeciw porządkowi publicznemu.

FAC protestuje przeciwko przyjętej niedawno w Szkocji ustawie (Offensive Behaviour Football & Threatening Communications Act), szeroko traktującej pojęcie napastliwego lub agresywnego zachowania w miejscu publicznym, za które grozi odpowiedzialność karna.

Według FAC ustawa umożliwia karanie kibiców za nieszkodliwe zachowanie, jak np. wznoszenie okrzyków, śpiew będący wyrazem grupowej przynależności i dodawania sobie animuszu czy nawet za umieszczanie postów na portalach społecznościowych. Skutkiem - zdaniem FAC - jest to, że policja bez powodu obchodzi się z kibicami bezpardonowo, co zabija radość ze sportu.

Kibice skazani za wykroczenia przeciw porządku publicznemu na wniosek policji mogą zostać ukarani dodatkową karą tzw. zakazu stadionowego FBO (Football Banning Order) maksymalnie do 10 lat. Oznacza to, że kibic nie może uczestniczyć w zagranicznych meczach wyjazdowych klubu, musi zdeponować paszport, a w czasie rozgrywek meldować się na posterunku.

Na zagraniczne mecze policja wysyła też swoich oficerów łącznikowych, którzy obserwują zachowanie rodzimych kibiców i wspomagają w razie potrzeby pracę lokalnej policji. W Polsce na Euro 2012 przyjechało ich ok. 20.

Czytaj więcej w Money.pl

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)