Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Zabójstwo Politkowskiej. Wyrok dla oskarżonego jest prawomocny

0
Podziel się

Obrona wskazuje na zbytnią surowość wyroku i podkreśla, że sąd nie uwzględnił pomocy oskarżonego w wykryciu tego przestępstwa.

Zabójstwo Politkowskiej. Wyrok dla oskarżonego jest prawomocny
(DasBlaueSofa/CC/Flickr)
bDBuNDKJ

Sąd Najwyższy nie uwzględnił apelacji od wyroku w sprawie zabójstwa dziennikarki Anny Politkowskiej, toteż wyrok 11 lat więzienia dla współorganizatora zabójstwa Dmitrija Pawluczenkowa stał się prawomocny - poinformowały rosyjskie media.

Sąd Najwyższy Federacji Rosyjskiej oświadczył, że pozostawia bez zmian wyrok wydany w grudniu 2012 roku przez moskiewski sąd miejski i odmawia rozpatrzenia skarg obrony i poszkodowanych. Obie strony potwierdziły swoje stanowiska. Poszkodowani (rodzina Politkowskiej) zabiegali o uchylenie wyroku z powodu - ich zdaniem - zbyt łagodnego wymiaru kary. Uważali też, że Pawluczenkow nie wywiązał się z umowy ze śledczymi, gdyż nie wskazał zleceniodawcy morderstwa i pomniejszał swoją rolę w tej zbrodni.

Obrona z kolei wskazuje na zbytnią surowość wyroku, podkreśla, że sąd nie uwzględnił pomocy oskarżonego w wykryciu tego przestępstwa, a także innych głośnych spraw. Adwokatka rodziny Politkowskiej Anna Stawicka oświadczyła, że ze sprawą zwróci się do Europejskiego Trybunału Praw Człowieka. Stawicka zaznaczyła, że orzeczenie było do przewidzenia. _ - Na 99 proc. byliśmy przekonani, że będzie właśnie takie _ - dodała. Adwokat Pawluczenkowa zapowiedział, że złoży skargę kasacyjną.

bDBuNDKL

Komitet Śledczy FR nie ustalił zleceniodawcy morderstwa Anny Politkowskiej. Jego rzecznik Władimir Markin oświadczył w grudniu, że zbrodnia ta miała zaszkodzić władzom Rosji, o czym - jak zauważył - świadczy jej data (dzień urodzin Putina).

Politkowska, wybitna dziennikarka, obrończyni praw człowieka i autorka książek o współczesnej Rosji, w tym o wojnie w Czeczenii i autorytarnej polityce prezydenta Władimira Putina, została zastrzelona 7 października 2006 roku na klatce schodowej swojego moskiewskiego domu, gdy czekała na windę.

Czytaj więcej o procesach w Rosji w Money.pl
Bronił znanego oligarchę, nie żyje Wybitny rosyjski prawnik i obrońca praw człowieka Jurij Szmidt zmarł w Petersburgu w wieku 75 lat. Szmidt od dłuższego czasu ciężko chorował.
Obiecują rzetelny proces w głośnej sprawie Rosja przesłała stronie polskiej gwarancje, że prokurator Aleksandr Ignatienko będzie u nich sprawiedliwie osądzony.
Proces Pussy Riot. Ewakuacja ludzi z sądu Z moskiewskiego sądu, gdzie toczy się proces oskarżonych o chuligaństwo trzech członkiń grupy punkrockowej Pussy Riot, ewakuowano ludzi po anonimowym telefonie o ładunku wybuchowym w budynku.
bDBuNDLm
Źródło:
KOMENTARZE
(0)