Notowania

wiadomości
22.01.2013 11:26

Zaborów: Prezydent podziękował za opiekę nad grobami powstańców

Prezydent Bronisław Komorowski, który we wtorek odwiedził szkołę w Zaborowie (Mazowieckie) dziękował uczniom za podtrzymywanie pamięci o powstaniu styczniowym i opiekę nad grobami powstańców.

Podziel się
Dodaj komentarz

Prezydent Bronisław Komorowski, który we wtorek odwiedził szkołę w Zaborowie (Mazowieckie) dziękował uczniom za podtrzymywanie pamięci o powstaniu styczniowym i opiekę nad grobami powstańców.

Prezydent odwiedził Szkołę Podstawową im. Powstańców 1863 roku w Zaborowie w ramach obchodów 150. rocznicy wybuchu powstania styczniowego.

"Najprościej odwołać się do dramatycznej, bohaterskiej krwawej historii, zmagań, śmierci licznych młodych Polaków, którzy uciekali z Warszawy przed branką do wojska rosyjskiego, co spowodowało wybuch powstania. W Zaborowie ważniejsze jest jednak odwołanie do wymiaru lokalnego" - podkreślił Komorowski.

Jak zauważył, powstanie styczniowe miało głównie charakter lokalny i miało "charakter wojny partyzanckiej".

"To oznaczało, że bez oparcia w ludności miejscowej powstańcy nie mieli żadnych szans. To oznaczało również, że pamięć ludzka, która trwa zawsze przez parę pokoleń, jest silnie związana z powstaniem styczniowym w wymiarze przeżycia lokalnego" - mówił Komorowski.

Jak zaznaczył, dziadkowie czy pradziadkowie obecnych uczniów szkoły w Zaborowie walczyli prawdopodobnie w powstaniu warszawskim w Puszczy Kampinoskiej. "Pewnie wydaje się strasznie daleka, pamięć o własnych dziadkach czy pradziadkach, ale pamiętajcie o tym, że to oni, gdy byli w waszym wieku, przeżywali wspomnienia o powstańcach 1863 roku, przeżycia z czasów ich dziadków czy pradziadków" - powiedział prezydent do uczniów.

Komorowski zwrócił uwagę, że wszyscy Polacy są "łańcuchem pokoleń, w ramach którego przekazują sobie tradycję, wiedzę i marzenia o sobie, o naszym państwie". "150 lat w życiu narodu, to tylko parę pokoleń. Warto o tym pamiętać, by odczytać swoje miejsce w tym łańcuchu. Wy jesteście kolejnym ogniwem w łańcuchu pokoleń, które na szczęście nie muszą już walczyć o wolność, ale warto, by o tej walce pamiętali" - podkreślił.

Prezydent dziękował m.in. za podtrzymywanie pamięci o powstaniu styczniowym i opiekę nad grobami powstańców w Zaborowie Leśnym.

"Dzisiaj potrafimy ocenić jak ważne jest dla społeczności lokalnej zakorzenienie w historii, by lepiej przeżywać dzisiejszy dzień, dobry dzień dla Polski i Polaków, gdzie żyjemy we własnym, niepodległym państwie, państwie ludzi wolnych, rozwijającym się i normalnym; ze swoimi kłopotami i problemami. Ale to jest nasze państwo, to samo, o które walczyli powstańcy 1863 roku i w czasie II wojny światowej" - powiedział Komorowski.

Na terenie Zaborowa Leśnego znajdują się mogiły 72 powstańców styczniowych z 1863 roku. (PAP)

ajg/ hgt/ par/ jbr/

Tagi: wiadomości, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz