Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Zabrzańscy naukowcy opracowują innowacyjne narzędzia chirurgiczne

0
Podziel się:

Opracowanie i wdrożenie nowego typu
półautomatycznych narzędzi do małoinwazyjnej chirurgii
precyzyjnej, którymi może pracować zarówno człowiek, jak i robot
chirurgiczny - to nowe przedsięwzięcie naukowców z zabrzańskiej
Fundacji Rozwoju Kardiochirurgii (FRK), obchodzącej w środę 15-
lecie.

Opracowanie i wdrożenie nowego typu półautomatycznych narzędzi do małoinwazyjnej chirurgii precyzyjnej, którymi może pracować zarówno człowiek, jak i robot chirurgiczny - to nowe przedsięwzięcie naukowców z zabrzańskiej Fundacji Rozwoju Kardiochirurgii (FRK), obchodzącej w środę 15- lecie.

Dzięki przyznanemu niedawno ministerialnemu grantowi w wysokości 1,2 mln zł, zabrzańscy naukowcy będą mogli opracować innowacyjne narzędzia oraz dokończyć trwające od 2000 r. prace nad robotem kardiochirurgicznym Robin Heart - poinformował w środę podczas uroczystego zgromadzenia fundatorów i rady fundacji, szef Pracowni Biocybernetyki FRK, dr Zbigniew Nawrat.

"Pieniądze zostały nam przyznane na realizację projektu badawczo-rozwojowego Robin Heart Uni System. Jego głównym celem jest opracowanie narzędzi chirurgicznych, które będzie można mocować na ramieniu robota, albo - po umieszczeniu w specjalnym uchwycie - stosować manualnie, jako automatyczne narzędzia laparoskopowe" - wyjaśnił Nawrat.

Jak ocenił, zapotrzebowanie na nieobecne jeszcze na rynku półautomatyczne narzędzia do chirurgii precyzyjnej jest duże. Narzędzia te będą dostępniejsze niż cały robot - mają być niewiele droższe niż standardowe narzędzia laparoskopowe. Ich użycie pozwoli skrócić czas operacji, zwiększy też bezpieczeństwo i komfort pacjenta, skróci rekonwalescencję.

Nawrat podkreślił, że pomysł zastosowania identycznych narzędzi do operacji manualnych oraz wykonywanych przez roboty chirurgiczne jest innowacją w skali świata. Jednocześnie jest to naturalne rozwinięcie realizowanego od sześciu lat projektu rozwojowego polskiego robota chirurgicznego, służącego do precyzyjnych operacji na sercu i układzie sercowo-naczyniowym.

Realizowany przy współpracy specjalistów z Politechnik Łódzkiej i Warszawskiej projekt robota Robin Heart przyniósł dotąd skonstruowanie trzech jego prototypów, różniących się m.in. koncepcją sterowania i mocowania. Obecnie są one testowane, doskonalone i - przy współpracy chirurgów, inżynierów, materiałoznawców oraz projektantów przedmiotów użytkowych - przygotowywane do stosowania klinicznego.

Produkcją gotowego już robota oraz jego oprzyrządowania, czyli m.in. montowanych na nim uniwersalnych narzędzi, zajmie się utworzony przed rokiem przy FRK Zakład Robin Heart Service. Ten pierwszy w Polsce zakład robotyki medycznej pracuje teraz nad zrobotyzowaną kamerą endoskopową pod nazwą Robin Heart Vision, przygotowuje też istniejące już prototypy do testów na zwierzętach.

Fundację Rozwoju Kardiochirurgii założył w Zabrzu w grudniu 1991 r. prof. Zbigniew Religa. Jako instytucja badawczo- wdrożeniowa FRK posiada w swoim dorobku m.in. wdrożony klinicznie system mechanicznego wspomagania serca, biologiczną protezę zastawki serca z żywej tkanki ludzkiej, a także program symulacji procedur chirurgicznych przy operacjach serca i naczyń. (PAP)

mtb/ hes/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)