Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Zabrze: O edukacji regionalnej dyskutowano 320 m pod ziemią

0
Podziel się:

Otwartej w bytomskim gimnazjum klasie regionalnej, w programie której
znalazły się lekcje z literatury i historii Śląska, poświęcone było jedno ze spotkań w ramach VII
Ogólnopolskiego Forum Nauczycieli Regionalistów. Forum odbyło się w kopalni "Guido" 320 m pod
ziemią.

Otwartej w bytomskim gimnazjum klasie regionalnej, w programie której znalazły się lekcje z literatury i historii Śląska, poświęcone było jedno ze spotkań w ramach VII Ogólnopolskiego Forum Nauczycieli Regionalistów. Forum odbyło się w kopalni "Guido" 320 m pod ziemią.

Klasa funkcjonująca jako innowacja pedagogiczna powstała w Gimnazjum nr 9 w Bytomiu. Programem objętych zostało 15 uczniów z Łagiewnik - dzielnicy Bytomia. "Uczniów obowiązuje ogólny plan lekcji, oprócz tego młodzież z tej grupy uczestniczy w trzech godzinach zajęć z geografii, plastyki i biologii" - powiedziała autorka programu i nauczycielka historii, Iwona Cieślar.

Cieślar wyjaśniła, że w następnych klasach zestawy przedmiotów będą nieco się różniły; w drugiej klasie, zgodnie z programem, w planie znajdą się dodatkowe godziny z geografii Śląska, historii i muzyki, a w trzeciej - wiedzy o społeczeństwie, muzyki z tańcem oraz literatury.

W programie z literatury śląskiej uwzględniono m.in. twórczość Gustawa Morcinka oraz filmy Kazimierza Kutza; w ramach muzyki z tańcem uczniowie będą się uczyć m.in. śląskich tańców ludowych; podczas lekcji biologii będą odwiedzać lokalne ciekawostki przyrody - np. zespół przyrodniczo-krajobrazowy Żabie Doły.

"W drugiej klasie będę prowadziła zajęcia z historii Śląska. Podzieliłam ją na bloki. Jest historia średniowieczna, zajmiemy się także - w kontekście Rud Raciborskich - rolą zakonów na Śląsku, a także akcją kolonizacyjną. Spory nacisk położyłam w programie na wiek XIX, czyli na budzenie się świadomości narodowej na Śląsku. Nie zabraknie historii powstań śląskich, oraz zagadnień związanych z historią powojenną, w tym chociażby wydarzeń w kopalni +Wujek+" - powiedziała PAP Cieślar.

Nauczycielka podkreśliła, że klasa została objęta patronatem m.in. przez Muzeum Górnośląskie w Bytomiu, które organizuje dla uczniów zajęcia muzealne związane z prezentowanymi w placówce wystawami poświęconymi np. życiu na Śląsku, tradycjom górniczym, tradycjom weselnym na Śląsku.

Program Iwony Cieślar jest realizowany w Gimnazjum nr 9 w Bytomiu od września 2012 roku. Dodatkowe trzy godziny zajęć w tygodniu są finansowane przez Urząd Miasta. "Chcielibyśmy ruszyć z kolejną klasą od września. Będziemy zachęcać uczniów z innych rejonów" - powiedziała Cieślar podczas VII Ogólnopolskiego Forum Nauczycieli Regionalistów, które odbyło się w środę w Muzeum Górnictwa Węglowego - Zabytkowa Kopalnia Węgla Kamiennego "Guido" w Zabrzu.

Forum jest organizowane od 2005 roku jako "przykład dobrej praktyki" i inspiracji dla szkół poszukujących atrakcyjnych i wartościowych rozwiązań metodycznych w edukacji regionalnej.

Wśród organizatorów siódmej edycji znaleźli się m.in. Śląskie Kuratorium Oświaty, Muzeum Górnictwa Węglowego, Bractwo Oświatowe Związku Górnośląskiego. (PAP)

ktp/ hes/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)