Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Zabrze: Spektakle "Na Boga" i "Matki" nagrodzone na festiwalu dramaturgii

0
Podziel się

Spektakle "Na Boga" Jarosława Murawskiego i "Matki" Piotra Rowickiego zostały
uznane za najlepsze podczas tegorocznego XIII Ogólnopolskiego Festiwalu Dramaturgii Współczesnej
"Rzeczywistość przedstawiona", który zakończył się w niedzielę w Zabrzu.

bEpXSWPp

Spektakle "Na Boga" Jarosława Murawskiego i "Matki" Piotra Rowickiego zostały uznane za najlepsze podczas tegorocznego XIII Ogólnopolskiego Festiwalu Dramaturgii Współczesnej "Rzeczywistość przedstawiona", który zakończył się w niedzielę w Zabrzu.

Pierwsze z przedstawień otrzymało nagrodę główną, a drugie grand prix-nagrodę publiczności. Nagrodę im. Stanisława Bieniasza jury postanowiło przyznać Dorocie Masłowskiej.

"Rzeczywistość przedstawiona" to jedyny w Polsce tematyczny festiwal, prezentujący inscenizacje dramaturgii współczesnej. Co roku do udziału w nim zapraszane są najlepsze polskie spektakle teatralne. W zamyśle organizatorów festiwal ma ukazać nurt współczesnego teatru, nastawiony na interpretację polskiego i obcego dramatu, powstałego po 1989 r., który stara się spełniać postulat "lustra rzeczywistości" i pokazywać człowieka w szerokim kontekście: socjologicznym, obyczajowym, politycznym i religijnym.

bEpXSWPr

W tym roku po obejrzeniu 13 przedstawień jury postanowiło przyznać nagrodę główną - w postaci statuetki autorstwa prof. Krzysztofa Nitscha - spektaklowi "Na Boga" Jarosława Murawskiego z Teatru Dramatycznego im. Jerzego Szaniawskiego w Wałbrzychu. Jury doceniło, że spektakl "w sposób wielostronny podejmuje problem polskiej religijności jako jeden z istotnych aspektów kształtujących obraz dzisiejszej rzeczywistości".

Nagrodę im. Bieniasza (medal autorstwa Zygmunta Brachmańskiego) jury postanowiło przyznać Dorocie Masłowskiej. Jurorzy docenili m.in. obecność na scenach polskich teatrów dramatów Masłowskiej oraz adaptacji innych utworów, które "w pełni realizują festiwalową ideę rzeczywistości przedstawionej". W tym roku na zabrzańskim festiwalu był prezentowany jej "Paw Królowej" z Narodowego Starego Teatru im. Heleny Modrzejewskiej w Krakowie.

Grand Prix - nagroda publiczności dla najlepszego spektaklu festiwalu w tym roku przypadła "Matkom" Piotra Rowickiego w reżyserii Katarzyny Deszcz z Teatru Nowego w Zabrzu.

W tegorocznej edycji prezentowano spektakle przygotowane przez: Teatr Ludowy i Narodowy Teatr Stary z Krakowa, Teatr Nowy im. T. Łomnickiego w Poznaniu, Teatr im. W. Siemaszkowej z Rzeszowa, Bałtycki Teatr Dramatyczny im. J. Słowackiego z Koszalina, Teatr Dramatyczny im. J. Szaniawskiego z Wałbrzycha, Teatr im. H. Modrzejewskiej z Legnicy, Teatr im. S. Jaracza z Łodzi, Teatr im. J. Kochanowskiego w Opolu, Teatr Nowy w Zabrzu, Teatr WARSzawy ze stolicy oraz Kancelarię Artystyczną Faro i Teatr Łaźnia Nowa w Nowej Hucie.

bEpXSWPx

Festiwal dramaturgii odbywa się w Zabrzu od 2001 r. Co roku uczestniczy w nim ok. 3 tys. widzów. Jego organizatorami są samorząd Zabrza i Teatr Nowy.(PAP)

kon/ dym/

bEpXSWPS
wiadomości
pap
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)