Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Zabytkowe piwnice na warszawskim Starym Mieście gotowe po renowacji

0
Podziel się:

Renowacja zabytkowych piwnic przy ul. Boleść 2 zakończyła kilkuletni proces
adaptacji podziemi na terenie warszawskiej starówki. Uroczyste otwarcie piwnic Starej Prochoffni
odbyło się w piątek, z udziałem prezydent m.st. Warszawy Hanny Gronkiewicz-Waltz.

Renowacja zabytkowych piwnic przy ul. Boleść 2 zakończyła kilkuletni proces adaptacji podziemi na terenie warszawskiej starówki. Uroczyste otwarcie piwnic Starej Prochoffni odbyło się w piątek, z udziałem prezydent m.st. Warszawy Hanny Gronkiewicz-Waltz.

Renowacja warszawskich staromiejskich piwnic trwała od 2008 roku. Na poszczególnych etapach prac odnowiono i oddano do użytku piwnice w pięciu miejscach, przy ulicach: Jezuicka 4, Boleść 2, Rynek Starego Miasta 2, Rynek Starego Miasta 28-42 i Brzozowa 11/13. Wszystkie lokalizacje połączy ścieżka turystyczna, czyli szlak Kulturalnych Piwnic Starego Miasta. Ma ona przybliżać zwiedzającym historię powstawania, zniszczenia i odbudowy Starego Miasta w Warszawie.

W otwieranych w piątek piwnicach, znajdujących się w budynku teatru Stara Prochoffnia przy ul. Boleść 2, znalazły się m.in. sala ekspozycyjna i sala sceny Kazamaty. Przebudowano też schody, umocniono skarpę.

"Te piwnice to autentyczna, niezniszczalna substancja zabytkowa" - mówiła prezydent Warszawy Hanna Gronkiewicz-Waltz. Jak podkreśliła, ich renowacja pozwoliła nadać im nowy charakter oraz sprawić, że stały się miejscami spotkań kulturalnych. Prezydent Warszawy przypomniała, że Stare Miasto od 1980 roku znajduje się na liście Światowego Dziedzictwa UNESCO. "To mobilizuje nas dodatkowo do opieki i odnowy staromiejskich obiektów" - zauważyła.

Wiceminister kultury Monika Smoleń zauważyła, że renowacja piwnic warszawskiego Starego Miasta została dofinansowana z Norweskiego Mechanizmu Finansowego. Jak oceniła, było to jedno z najbardziej skomplikowanych i najtrudniejszych przedsięwzięć w Polsce, dofinansowanych z norweskich środków.

"Na realizację tego projektu czekali turyści i mieszkańcy Warszawy. Te miejsca na nowo pojawiły się na mapie Warszawy, a dzięki można uczestniczyć w kulturze i - w jakimś sensie - ją współtworzyć" - zwróciła uwagę.

Pierwotnie renowacja wszystkich piwnic miała zakończyć się wcześniej - w kwietniu 2011 roku. Do wydłużenia terminu przyczyniły się np. odkrycie dodatkowego poziomu piwnic pod Muzeum Historycznym w Warszawie. W czerwcu 2010 roku w piwnicach przy Rynku odkryto z kolei skarb ponad 1200 srebrnych monet z początku XVII wieku. Inne znaleziska odkryte podczas renowacji podziemi to średniowieczne studnie, piece, ceramika. Wszystkie przedmioty mają być prezentowane w wyremontowanych piwnicach.

Głównym celem renowacji piwnic było przystosowanie ich do pełnienia celów edukacyjnych i kulturalnych. W miejscach, w których prace ukończono najwcześniej - przy ul. Rynek 2 i Jezuickiej 4 - od 2010 roku prowadzone są zajęcia i imprezy edukacyjne, z udziałem dzieci i młodzieży. Odbywają się tam również warsztaty, festiwale, spektakle i koncerty. Podobne wydarzenie organizowane będą we wszystkich piwnicach.

Przy ul. Boleść planowane są prezentacje prac studentów ASP. Dzięki amfiteatrowi dobudowanemu do Starej Prochoffni repertuar teatru ma się wzbogacić o kolejne koncerty i spektakle.

Łączna wartość projektu to prawie 7,5 miliona, w tym 3,7 miliona euro stanowi kwota dofinansowania z Norweskiego Mechanizmu Finansowego. Pozostałe koszty to wkład własny miasta stołecznego Warszawy.(PAP)

agz/ ls/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)