Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Zachodni Brzeg: Demonstranci żądają otwarcia ulicy w Hebronie

0
Podziel się:

Tysiące osób demonstrowało w piątek w Hebronie przeciwko zamknięciu dla
Palestyńczyków jednej z głównych arterii starego miasta - ulicy Szuhada (męczenników). Ok. 150
Izraelczyków przyjechało autobusami z Jerozolimy i Tel Awiwu, by wziąć udział w proteście.

Tysiące osób demonstrowało w piątek w Hebronie przeciwko zamknięciu dla Palestyńczyków jednej z głównych arterii starego miasta - ulicy Szuhada (męczenników). Ok. 150 Izraelczyków przyjechało autobusami z Jerozolimy i Tel Awiwu, by wziąć udział w proteście.

"Rzekomo, aby chronić ok. 600 fundamentalistycznych Izraelczyków, którzy siłą postawili osiedle w samym sercu Hebronu, Izrael narzucił palestyńskim mieszkańcom miasta reżim eksmisji, godziny policyjnej, zamykania ulic i sklepów, wojskowych punktów kontrolnych" - napisała hebrońska organizacja Młodzież przeciwko Osiedlom w odezwie wzywającej do udziału w piątkowej demonstracji.

Protest został szybko rozpędzony przez izraelskich żołnierzy, którzy użyli gazu łzawiącego, granatów hukowych i toksycznego płynu, którego zapach zostaje na ciele i na ubraniach przez kilka dni.

W odpowiedzi manifestanci obrzucili izraelskich żołnierzy kamieniami.

W trakcie demonstracji kilkanaście osób zostało lekko rannych. Aresztowano co najmniej jednego Izraelczyka i czterech Palestyńczyków.

Manifestacja odbyła się w rocznicę masakry popełnionej w Hebronie w 1994 r. przez skrajnie prawicowego fundamentalistę Barucha Goldsteina. Ekstremista otworzył ogień do modlących się w meczecie Ibrahima Palestyńczyków, zabijając 29 osób.

W reakcji na to wydarzenie, powołując się na kwestie bezpieczeństwa, izraelska armia ograniczyła dostęp Palestyńczyków do ulicy Szuhada - jednej z głównych arterii starego miasta, która stanowiła niegdyś centrum starego arabskiego bazaru. Dziś jest zamieszkana głównie przez religijnych żydowskich osadników.

Hebron jest jedynym palestyńskim miastem, w którym osadnicy mieszkają w samym centrum. Dlatego miasto podzielono na dwie części. Mniejsza, będąca pod izraelską kontrolą, jest zamieszkana przez ok. 600 osadników i ok. 30 tys. Palestyńczyków.

W wyniku rosnącej obecności osadników wszystkie sklepiki i stragany na ulicy Szuhada zostały zamknięte, a drzwi do budynków zaspawane przez wojsko. Większość palestyńskich rodzin została zmuszona do wyprowadzki - albo z powodu nakazu wojska, albo ze względu na trudne warunki. Ci, którzy zostali, często do swoich domów muszą wchodzić po dachach z mieszkań sąsiadów, gdyż po ulicy nie wolno im się poruszać.

Ulica Szuhada, po której dziś przechadzają się głównie izraelscy żołnierze i osadnicy, została w zeszłym roku przemianowana przez burmistrza Hebronu na ulicę Apartheidu. "O otwarcie ulicy Szuhada upomina się międzynarodowy ruch solidarnościowy, zainicjowany przez działaczy z Afryki Południowej, którzy po wizycie w Hebronie nie mogli się oprzeć porównaniom z systemem apartheidu" - powiedział w rozmowie z PAP jeden z lokalnych organizatorów o imieniu Islam.

Z Hebronu Ala Qandil (PAP)

aqa/ cyk/ mc/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)