Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
wiadomości
20.12.2011 14:58

Zachodnia obwodnica Poznania może powstać do końca przyszłego roku

Zachodnia obwodnica Poznania może być oddana do użytku pod koniec przyszłego roku - poinformował we wtorek podczas konferencji prasowej wojewoda wielkopolski Piotr Florek.

Podziel się
Dodaj komentarz

Zachodnia obwodnica Poznania może być oddana do użytku pod koniec przyszłego roku - poinformował we wtorek podczas konferencji prasowej wojewoda wielkopolski Piotr Florek.

Termin oddania do użytku całej obwodnicy zależy od decyzji resortu transportu dotyczącej sfinansowania ostatniego pięciokilometrowego odcinka.

"Aby dokończyć budowę obwodnicy musimy rozpocząć prace na ostatnim odcinku o długości 5,3 km - łączącym Swadzim z Rokietnicą. Wydałem już pozwolenie na budowę, teraz finalizujemy rozmowy z ministerstwem (...) na temat finansowania tej budowy i jeżeli uda się to finansowanie zamknąć, a chodzi o około 160-180 milionów złotych, to obwodnica może być przejezdna jeszcze w przyszłym roku" - powiedział wojewoda wielkopolski Piotr Florek.

Według wojewody, finansowanie tej drogi jest priorytetem rządowym. "Dlatego czekam na telefon i rozmowę z ministrem, która sfinalizuje sprawę finansowania" - powiedział Florek.

Zachodnia obwodnica Poznania przebiegać będzie: w ciągu drogi ekspresowej S11 na odcinku Złotkowo - autostrada A2, i w ciągu drogi S5 w rejonie węzła autostradowego Głuchowo.

W listopadzie oddano pierwszy ośmiokilometrowy odcinek: od węzła Swadzim nad drogą krajową nr 92, przez węzeł Zakrzewo nad drogą wojewódzką 307, do węzła Dąbrówka.

Południowy, 14-kilometrowy odcinek obwodnicy, prowadzący ze Swadzimia do węzła autostradowego Głuchowo, buduje konsorcjum firm Skanska oraz Intercor. Koszt inwestycji to 458 mln zł. Odcinek ten będzie przejezdny na Euro 2012.

Trwa budowa odcinka północnego zachodniej obwodnicy, który połączy podpoznańskie miejscowości Złotkowo i Rokietnicę. Realizowany jest przez konsorcjum firm COLAS Polska oraz STRABAG. Budowa tego odcinka będzie kosztować 290 mln zł. Planowany termin zakończenia prac to czerwiec 2012 r.

Zachodnia obwodnica Poznania połączy z autostradą A2 drogi: nr 5 z Wrocławia do Poznania oraz nr 11 z Bytomia do Kołobrzegu, i wyprowadzi ruch tranzytowy samochodów z centrum Poznania. (PAP)

kpr/ amac/ jbr/

Tagi: wiadomości, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz