Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
wiadomości
14.06.2011 13:13

Zachodniopomorskie: Inauguracja projektu Pomorska Droga św. Jakuba

Na terenach wzdłuż południowego wybrzeża Bałtyku odtwarzany jest średniowieczny szlak pątniczy pod nazwą Pomorska Droga św. Jakuba. Projekt o charakterze kulturowym i turystycznym finansowany jest w 85 proc. ze środków unijnych.

Podziel się
Dodaj komentarz

Na terenach wzdłuż południowego wybrzeża Bałtyku odtwarzany jest średniowieczny szlak pątniczy pod nazwą Pomorska Droga św. Jakuba. Projekt o charakterze kulturowym i turystycznym finansowany jest w 85 proc. ze środków unijnych.

W Szczecinie odbyło się we wtorek pierwsze spotkanie, na którym samorządom i instytucjom z terenów województwa zachodniopomorskiego, przez które przechodzi szlak, prezentowano zasady jego funkcjonowania. W czwartek takie spotkanie odbędzie się w Koszalinie.

Projekt zakłada wytyczenie i oznakowanie szlaku, postawienie tablic informacyjnych oraz wydanie map, przewodników i materiałów informacyjnych.

Oznaczony żółtymi muszlami na niebieskim tle szlak zostanie włączony w ogólnoeuropejską sieć Szlaków Jakubowych, prowadzących do grobu świętego w Santiago de Compostela w Hiszpanii. Miejsce to było w średniowieczu - obok Rzymu i Jerozolimy - jednym z trzech głównych celów pielgrzymek chrześcijan. Historycy twierdzą, że jednocząc ludzi Drogi św. Jakuba znacząco przyczyniły się do rozkwitu kultury europejskiej.

"Obecnie również tereny, na których szlak został reaktywowany, zyskują na jego obecności, rozwijając potrzebną dla turystów infrastrukturę, tworząc miejsca noclegowe i promując lokalne zabytki" - powiedziała PAP Bożena Wołowczyk z Urzędu Marszałkowskiego w Szczecinie.

W Zachodniopomorskiem Drogi Jakubowe o łącznej długości ok. 400 km będą przechodzić m.in. przez Bukowo Morskie, Koszalin, Kołobrzeg, Trzebiatów, Kamień Pomorski, Wolin, Szczecin i Świnoujście, w części zachodniej także przez miejscowości wzdłuż Odry, m.in. Cedynię, Chojnę, Gryfino.

Stare szlaki Jakubowe zaczęto w Europie rekonstruować w latach 80. XX w. W 1993 roku hiszpański szlak Camino de Santiago został wpisany przez UNESCO na listę europejskiego dziedzictwa kulturowego.

Szlaki odtwarza się m.in. w Hiszpanii, Francji, Niemczech i Polsce. Liczą dziesiątki tysięcy kilometrów. W Polsce szlaków jest już kilkanaście, w tym m.in. wielkopolski, dolnośląski, małopolski i sudecki.

Wzdłuż Bałtyku Droga św. Jakuba prowadziła od Estonii, przez Łotwę, Litwę, do Gdańska, skąd przez Lębork, Koszalin, Kołobrzeg, Szczecin do Niemiec.

Drogi św. Jakuba przeznaczone są dla pątników indywidualnych lub małych grup, bez względu na wyznanie i narodowość, chcących doświadczyć w drodze ciszy i duchowej przemiany.

Projekt "RECReate - Rewitalizacja Europejskiego Szlaku Kulturowego na Obszarze Południowego Bałtyku - Pomorska Droga Św. Jakuba" - ma być realizowany przez dwa lata. Jego partnerami są m.in. województwo zachodniopomorskie, Fundacja Szczecińska, Gmina Miasto Lębork, województwo pomorskie, Pomorska Regionalna Organizacja Turystyczna, litewskie miasto Kretynga i uniwersytet w Greifswaldzie (Niemcy).

Łączna wartość projektu to ponad 1,2 mln euro, z czego 85 proc. stanowi dofinansowanie ze środków Unii Europejskiej. (PAP)

szt/ hes/

Tagi: wiadomości, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz