Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Zachodniopomorskie: Karta ICE wydawana wraz z paszportem

0
Podziel się:

5 tys. kart ICE - pomocnych w nagłych wypadkach - otrzymają wraz z
paszportem mieszkańcy Pomorza Zachodniego, odbierający paszporty w Urzędzie Wojewódzkim w
Szczecinie. Karty umożliwiają szybki kontakt z bliskimi poszkodowanych, zawierają informacje o
stanie zdrowia.

5 tys. kart ICE - pomocnych w nagłych wypadkach - otrzymają wraz z paszportem mieszkańcy Pomorza Zachodniego, odbierający paszporty w Urzędzie Wojewódzkim w Szczecinie. Karty umożliwiają szybki kontakt z bliskimi poszkodowanych, zawierają informacje o stanie zdrowia.

Wydawanie kart ICE (in case of emergency - w nagłym wypadku) to wspólna inicjatywa zachodniopomorskich urzędów marszałkowskiego i wojewódzkiego - poinformowały służby prasowe wojewody.

Karty otrzymają też służby ratownicze i organizacje pozarządowe, które będą je również rozprowadzać wśród mieszkańców regionu przed rozpoczęciem sezonu wakacyjnego.

Noszenie przy sobie wypełnionej karty ICE znacznie ułatwia ratownikom, lekarzom i innym osobom zaangażowanym w akcję ratunkową kontakt z bliskimi poszkodowanego. Umożliwia to identyfikację poszkodowanej osoby oraz zdobycie kluczowych informacji dotyczących jej stanu zdrowia, przyjmowanych leków, odbywanej terapii. Karta ICE jest niezastąpiona także w innych sytuacjach: zagubienia dziecka, zaniku pamięci, utraty przytomności - ułatwia wtedy kontakt z rodziną takiej osoby.

Plastikowa karta ICE rozmiarów dowodu osobistego zawiera miejsce na wpisanie imienia i nazwiska oraz dwóch numerów telefonicznych do osób, które należy powiadomić w sytuacji zagrożenia życia lub zdrowia oraz ogólnoeuropejski numer alarmowy - 112. Na odwrocie karty ICE można umieścić informacje o alergiach, przewlekłych chorobach i zażywanych stale lekarstwach. Pola karty są opisane w czterech językach: polskim, angielskim, niemieckim i hiszpańskim. karta może zawierać informację o grupie krwi, jednak nie zwalnia ona lekarza z obowiązku przeprowadzenia próby przed transfuzją.

Program ICE cieszy się dużą popularnością w krajach UE. Skrót "ICE" można umieścić także w książce adresowej telefonu komórkowego, wpisując przy nim kontakt do osoby, która powinna być poinformowana w razie wypadku.

Karta, w porównaniu z telefonem, ma wiele zalet: nie wyczerpią się w niej baterie, nawet na mrozie; po wpadnięciu do wody nie przestanie działać; złamana albo przecięta pozostanie czytelna; jest mniejsza i lżejsza; nie skusi złodzieja.

Pomysł kart ICE powstał z inicjatywy włoskich ratowników, którzy zauważyli lukę informacyjną w kontakcie z rodziną i bliskimi poszkodowanych.

Nie ma jednego obowiązującego międzynarodowego standardu takiej karty. Jest ona wydawana przez instytucje, firmy, służby ratownicze czy samorządy. (PAP)

epr/ son/ jbr/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)