Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Zachodniopomorskie: Polsko-niemiecki szlak rowerowy na Uznam

0
Podziel się:

Na wyspie Uznam, po obu stronach granicy,
powstanie polsko-niemiecki szlak rowerowy śladami amerykańskiego
malarza i grafika niemieckiego pochodzenia, Lyonela Feiningera.

Na wyspie Uznam, po obu stronach granicy, powstanie polsko-niemiecki szlak rowerowy śladami amerykańskiego malarza i grafika niemieckiego pochodzenia, Lyonela Feiningera.

Artysta znaczą część życia spędził właśnie na tej wyspie - 17 maja tego roku minie setna rocznica przybycia Feiningera na Uznam.

Jak poinformował we wtorek rzecznik prezydenta Świnoujścia, Robert Karelus, projekt ma kosztować około 70 tys. euro.

Szlak rowerowy o nazwie "Papileo" będzie liczyć 50 kilometrów długości i swoim przebiegiem ma przypominać cyfrę osiem.

O jego utworzeniu zdecydowali na wspólnej konferencji naukowej poświęconej artyście przedstawiciele władz sąsiedniej Meklemburgii- Pomorza Przedniego i samorząd Świnoujścia. Spotkanie odbyło się w Gminnym Ośrodku Kultury w Benz.

Lyonel Feininger był znanym karykaturzystą, malarzem i grafikiem. Przez lata tworzył szkice pejzaży, małe rysunki, które później stanowiły podstawę jego prac malarskich. Jego ulubiony motyw to wiatrak.

Trasa ma się rozpoczynać w Benz i prowadzić przez niemieckie miejscowości, w których m.in. malarz tworzył swoje szkice. Tam staną tablice pamiątkowe. Na trasie znajdą się m.in. Neppermin, Balm, Mellenthin, Alt-Sallenthin, Bansin, Heringsdorf i Świnoujście.

Karelus wyjaśnił, że obie strony wykorzystają w większości już istniejące ścieżki rowerowe i drogi. Nowe ścieżki powstaną jedynie na południu wyspy, ale - jak zaznaczył - na ich dofinansowanie przeznaczone będą odrębne środki.

Rzecznik dodał, że w ramach projektu wydany zostanie przewodnik prezentujący najważniejsze miejsca twórczości artysty na wyspie Uznam. Otwarcie szlaku planowane jest na przyszły rok.

Lyonel Feininger (1871-1956) studiował malarstwo w Berlinie, Hamburgu i Paryżu. Przez lata - od 1924 roku - związany był z nadbałtyckim wybrzeżem, wielokrotnie bywał w Mrzeżynie (obecne Zachodniopomorskie), odwiedzał również pobliski Trzebiatów. W 1937 roku wyjechał z Niemiec do USA.

Zafascynowany kubizmem Picassa stworzył swój własny styl, który cechowało budowanie obrazu z pryzmatycznych form. W jego twórczości częstym elementem były m.in. żaglowce, kutry i jachty. Często budował ich modele i wykorzystywał je do sporządzania szkiców, rysunków i obrazów. (PAP)

mgm/ hes/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)