Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Zachodniopomorskie: Przekazanie dowództwa X zmiany PKW w Iraku

0
Podziel się:

W koszarach 3. Batalionu
Logistycznego w Glewicach koło Goleniowa (Zachodniopomorskie)
przekazano uroczyście w niedzielę dowództwo X zmiany Polskiego
Kontyngentu Wojskowego w Iraku. Obowiązki dowódcy przejął gen.
Andrzej Malinowski.

W koszarach 3. Batalionu Logistycznego w Glewicach koło Goleniowa (Zachodniopomorskie) przekazano uroczyście w niedzielę dowództwo X zmiany Polskiego Kontyngentu Wojskowego w Iraku. Obowiązki dowódcy przejął gen. Andrzej Malinowski.

Gen. Bronisław Kwiatkowski przejął dowództwo operacyjne w Iraku z rąk szefa Wojsk Lądowych gen. Waldemara Skrzypczaka.

Przekazanie obowiązków nowemu dowódcy X zmiany PKW w Iraku, którym został gen. Andrzej Malinowski, szef 12. szczecińskiej Dywizji Zmechanizowanej - odbędzie się ostatecznie w Iraku. Trzon tej zmiany tworzyć będą żołnierze właśnie tej dywizji. Nowy dowódca będzie podporządkowany Dowództwu Operacyjnemu. Żołnierze 12. DZ już po raz trzeci wyjadą do Iraku. Przedtem służyli w składzie I i VI zmiany. Tworzenie kontyngentu X zmiany rozpoczęło się kilka miesięcy temu. Żołnierze w tym czasie przeszli bardzo intensywne szkolenie specjalistyczne w garnizonach i na poligonach, które zakończyły ćwiczenia pod kryptonimem Eufrat X.

Uroczystość w Glewicach rozpoczął meldunek złożony przez gen. Malinowskiego szefowi Sztabu Generalnego WP gen. Franciszkowi Gągorowi. Odczytano rozkaz dowódcy Wojsk Lądowych z lata ub. r., dotyczący sformowania X zmiany polskiego kontyngentu w Iraku.

"Dołożymy wszelkich starań, by to hasło na naszym sztandarze - +Bóg-Honor-Ojczyzna+ pomagało nam w wypełnianiu tego zaszczytnego obowiązku" - zapewnił podczas uroczystości gen. Malinowski.

Szef Sztabu Generalnego przypomniał, że przed żołnierzami, z których już niektórzy jadą na misję do Iraku po raz kolejny, stoi tym razem zupełnie nowe zadanie. Jak mówił, jest jednak przekonany, że jako "zaprawieni w rzemiośle wojskowym żołnierze" wykonają je należycie. Służbę w ramach X zmiany nazwał dużym wyzwaniem, ponieważ do zadań PKW będzie tym razem należało przekazanie Irakijczykom prowincji Kadisija oraz bezpieczne wycofanie stamtąd pododdziałów i sprzętu.

"Serdecznie życzę wam wytrwałości, pomyślnego i bezpiecznego wykonania zadania" - powiedział.

Gen. Gągor podkreślił, że udział polskiego kontyngentu w misji irackiej stał się "motorem napędowym" zmian w naszej armii i procesu jej modernizacji. Jak przyznał, ma to również wpływ na postrzeganie Polski w świecie.

Zwracając się do rodzin oficerów, udających się do Iraku, szef sztabu zapewniał, że mogą liczyć na pomoc i wsparcie dowództw oraz kadry macierzystych jednostek.

"Żołnierze. Ojczyzna powierzyła wam odpowiedzialne zadanie. Jesteście do jego wykonania dobrze przygotowani. Życzę wam żołnierskiego szczęścia i sukcesu" - powiedział gen. Gągor.

Błogosławieństwa udzielili żołnierzom i ich rodzinom trzej kapelani. Nasza modlitwa towarzyszyć wam będzie każdego dnia - zapewnili.

Uroczystość zakończyła defilada wojskowa.

Wylot 300 żołnierzy szczecińskiej 12. DZ wraz z nowym dowódcą PKW gen. Andrzejem Malinowskim z podszczecińskiego lotniska w Goleniowie planowany jest w niedzielę po południu. Docelowo ze szczecińskiej jednostki pochodzić będzie w sumie ok. 400 żołnierzy. Cały polski kontyngent X zmiany w Iraku ma liczyć 900 żołnierzy podobnie jak poprzedni, IX zmiany PKW, którym dowodził gen. Tadeusz Buk, dowódca 1. Warszawskiej Dywizji Zmechanizowanej.

Nowy dowódca X zmiany PKW - 54-letni gen. Malinowski - był wcześniej m.in. dowódcą 12. Brygady Zmechanizowanej, a następnie zastępcą dowódcy 1. Warszawskiej Dywizji Zmechanizowanej. Ma doświadczenia w misjach zagranicznych: w latach 1998-1999 dowodził polskim kontyngentem w Libanie, a w Iraku pełnił funkcję zastępcy dowódcy Wielonarodowej Dywizji Centrum-Południe VI zmiany naszego kontyngentu.(PAP)

mgm/ bno/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)