Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Zachodniopomorskie: Przygotowania do nadejścia fali powodziowej

0
Podziel się:

W powiatach szczecińskim, gryfińskim i myśliborskim (Zachodniopomorskie)
obowiązuje od piątku wprowadzony przez wojewodę alarm powodziowy. W stan gotowości postawiono
wszystkie służby, trwa umacnianie wałów przy Odrze, w czym pomagają żołnierze.

W powiatach szczecińskim, gryfińskim i myśliborskim (Zachodniopomorskie) obowiązuje od piątku wprowadzony przez wojewodę alarm powodziowy. W stan gotowości postawiono wszystkie służby, trwa umacnianie wałów przy Odrze, w czym pomagają żołnierze.

W Zachodniopomorskiem stan alarmowy został przekroczony na Odrze w Gozdowicach o 120 cm (w ciągu doby przybyło 48 cm) i w Bielinku o 94 cm (przybyło 39 cm).

180 żołnierzy z 12 Szczecińskiej Dywizji Zmechanizowanej pomaga przy umacnianiu wałów w gminie Mieszkowice - poinformował mjr Zdzisław Wrona z biura prasowego dywizji. "Są dwie grupy zadaniowe, łącznie 300 żołnierzy. Część z nich pracuje przy umacnianiu wałów, część pozostaje w gotowości w Stargardzie Szczecińskim"- powiedział Wrona. Dodał, że w gotowości jest też ciężki sprzęt wojskowy, w tym 10 transporterów pływających.

W Szczecinie najwięcej działań przeciwpowodziowych skoncentrowano w rejonie Wyspy Puckiej, która z racji swego położenia poniżej poziomu morza jest szczególnie narażona na zalania.

Rzeczniczka prezydenta Szczecina Aleksandra Charuk-Jakubowska poinformowała, że zabezpieczono przed przesiąkaniem wał na wyspie i podwyższono jego koronę do 2 metrów, w miejscach jej obniżenia. Zgromadzono na tym terenie 150 ton piasku i przygotowano 300 metrową zaporę. Zabezpieczono również tereny leżące na prawobrzeżu miasta m.in. rejon biegnącej w pobliżu Odry ul. Gdańskiej, gdzie również zgromadzono worki i piasek.

Na Wyspie Puckiej oraz na Prawobrzeżu Straż Miejska prowadzi akcję informacyjną wśród mieszkańców. Strażnicy odwiedzają wszystkie domy tak, aby każdy mieszkaniec terenów zagrożonych zalaniem lub podtopieniem został poinformowany o ewentualnym zagrożeniu. Rozdawane są ulotki informacyjne. "Do tej pory odwiedzono ponad 200 rodzin. W kolejnych dniach akcja będzie kontynuowana, do momentu uzyskania kontaktu ze wszystkimi mieszkańcami w obrębie terenów zalewowych"- zaznaczyła Charuk -Jakubowska.

Dodała, że w ramach przygotowań do nadejścia fali kulminacyjnej omówiono także logistykę ewentualnej ewakuacji. Zabezpieczono transport, posiłki oraz miejsca w szczecińskich szkołach. Obowiązuje całkowity zakaz wstępu na wały. Są one stale monitorowane przez służby.

Rzeczniczka wojewody zachodniopomorskiego Agnieszka Muchla powiedziała, że fala kulminacyjna w województwie spodziewana jest pod koniec weekendu lub na początku przyszłego tygodnia.(PAP)

szt/ pz/ jbr/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)