Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Zachodniopomorskie: Rol-Banc, który miał produkować kiełbasę z włośniami, w stanie upadłości

0
Podziel się:

Zakład przetwórstwa mięsnego Rol-Banc ze
Świerzna (Zachodniopomorskie), z którego miała pochodzić kiełbasa
z włośniami, został postawiony w stan upadłości. Ok. 100
zatrudnionych w nim osób dostało wymówienia - potwierdził we
wtorek PAP likwidator firmy Przemysław Kaczorowski.

Zakład przetwórstwa mięsnego Rol-Banc ze Świerzna (Zachodniopomorskie), z którego miała pochodzić kiełbasa z włośniami, został postawiony w stan upadłości. Ok. 100 zatrudnionych w nim osób dostało wymówienia - potwierdził we wtorek PAP likwidator firmy Przemysław Kaczorowski.

Następstwem likwidacji spółki jest także odwołanie jej zarządu - dodał Kaczorowski.

Likwidacja firmy to efekt decyzji służb weterynaryjnych o całkowitym wstrzymaniu w niej produkcji. Produkcja została wstrzymana do czasu zakończenia postępowania prokuratorskiego w sprawie zarażenia włośnicą - zaznaczył likwidator. Właściciele uznali, że nie są w stanie pokryć kosztów utrzymania zakładu, który nie ma zysków - wyjaśnił Kaczorowski.

Jak poinformowała prok. Małgorzata Wojciechowicz, rzeczniczka Prokuratury Okręgowej w Szczecinie, która prowadzi postępowanie w tej sprawie, nie można jeszcze określić terminu jego zakończenia.

Tymczasem - jak powiedział PAP wojewódzki lekarz weterynarii Tomasz Grupiński - nadal nie ustalono źródła zarażenia włośnicą ponad 200 osób w regionie. Nie udało się znaleźć żadnego produktu z włośniami z Rol-Bancu - podkreślił.

Zastępca wojewódzkiego inspektora sanitarnego w Szczecinie Kazimierz Brzeski poinformował, że w woj. zachodniopomorskim z powodu podejrzenia włośnicy leczonych jest 201 osób. Od 11 czerwca 73 pacjentów trafiło do szpitali, z czego 61 osób zostało już wypisanych do domów. 128 osób poddanych było leczeniu ambulatoryjnemu.

Od trzech dni nie zanotowano żadnego nowego przypadku choroby - zaznaczył Brzeski.

Włośnica (trychinoza) jest odzwierzęcą chorobą inwazyjną. Jej źródłem są larwy, a przejściowo także postacie dojrzałe włośnia - nicienia o długości 1,5-3 mm. Choroba jest groźna, a jej leczenie długotrwałe. Człowiek zaraża się, jedząc surową lub niedogotowaną, zakażoną nicieniami lub ich larwami wieprzowinę lub dziczyznę, a także jedząc wędliny wędzone w zbyt niskiej temperaturze. Nie można zarazić się od chorego człowieka.

Charakterystyczne objawy włośnicy to: bóle mięśni, po kilku dniach wysoka gorączka, z dreszczami, nudności, wymioty, biegunki, przemijający obrzęk twarzy i powiek, osłabienie, niekiedy wysypka na skórze, bowiem wędrówka larw nicienia (włośni) wewnątrz organizmu wywołuje objawy podobne do alergii. Możliwe powikłania włośnicy to: zapalenie oskrzeli i płuc, zapalenie mięśnia sercowego lub uszkodzenie ośrodkowego układu nerwowego.(PAP)

epr/ itm/ gma/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)