Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Zachodniopomorskie: Ruszył Rajd Zaślubin ze Szczecina do Kołobrzegu

0
Podziel się:

Kilka historycznych samochodów wojskowych wyruszyło we wtorek rano ze
Szczecina (Zachodniopomorskie) na Rajd Zaślubin zorganizowany z okazji 66. rocznicy Walk o
Kołobrzeg.

Kilka historycznych samochodów wojskowych wyruszyło we wtorek rano ze Szczecina (Zachodniopomorskie) na Rajd Zaślubin zorganizowany z okazji 66. rocznicy Walk o Kołobrzeg.

Przez cztery dni załogi pojazdów będą odwiedzać miejsca, w których w marcu 1945 r. odbyły się ceremonie Zaślubin Polski z morzem.

Rajd zorganizowało Muzeum Oręża Polskiego w Kołobrzegu oraz Muzeum Techniki i Komunikacji Zajezdnia Sztuki w Szczecinie. Uczestniczy w nim kilkunastu miłośników militariów ubranych w historyczne stroje. Poruszają się oni m.in. terenowymi samochodami GAZ 69, amerykańskimi Dodge'ami, fordem GPW z 1942 r. oraz jeepem Willysem.

Komandor rajdu Leszek Budyłowski, który jedzie˙ fordem GPW z 1942 r. powiedział PAP, że z części zapasowych zabrał tylko dętkę. "Ten samochód się nie psuje. Przed rajdem zmieniłem jedynie olej. Większość tych pojazdów można zwykle łatwo naprawić, używając najprostszych narzędzi i części" - wyjaśnił. ˙ We wtorek po południu rajd dotrze do Dziwnówka, gdzie jego uczestnicy złożą kwiaty pod pomnikiem poświęconym żołnierzom 5. Pułku Piechoty, który przed 66. laty toczył walki o te miejscowość. "Poczet sztandarowy wejdzie w morze i zanurzy polską flagę w wodzie wypowiadając słowa zaślubin z morzem" - powiedział PAP Igor Górewicz, jeden z uczestników rajdu.

W środę rajd przejedzie przez Pustkowo, Trzęsacz, Rewal, Niechorze i zatrzyma się w Trzebiatowie. W czwartek uczestnicy jadąc przez Mrzeżyno i Rogowo dotrą do mety w Kołobrzegu. W Mrzeżynie wezmą udział w uroczystościach Zaślubin Polski z morzem. 17 marca 1945 r. na plaży w tej miejscowości takiej ceremonii dokonał zastępca dowódcy 1. Samodzielnej Warszawskiej Brygady Kawalerii rotmistrz major Stanisław Arkuszewski. Pierścień do Bałtyku wrzucił wówczas ułan kapral Sochaczewski, który wjechał konno do wody.

Tego samego dnia wieczorem uczestnicy rajdu wezmą również udział w Apelu Poległych na Cmentarzu Wojennym w Kołobrzegu. Natomiast w piątek załogi pojazdów będą uczestniczyć w uroczystości ślubowania młodzieży z Ligi Morskiej i rzecznej przy Pomniku Zaślubin Polski z Morzem.

Pomnik ten ustawiono na pamiątkę wydarzeń z 18 marca 1945 r., kiedy ok. godziny 16 w okolicy zburzonej podczas walk o miasto latarni morskiej doszło Zaślubin Wojska Polskiego z Morzem Bałtyckim.

Rajd oficjalnie zakończy się w sobotę 19 marca pokazem uczestniczących w nim pojazdów w Muzeum Oręża Polskiego.

Zdaniem dyrektora Muzeum Techniki i Komunikacji Stanisława Horoszki, "dla tych co jadą w rajdzie to przygoda i pokaz siły charakteru."

Oprócz samochodowej wyprawy w ramach obchodów 66. rocznicy Walk o Kołobrzeg w mieście odbędzie się również wystawa "Rogatywkę czas nosić! Powrót narodowej czapki Polaków", międzynarodowa konferencja naukowa "Mity Kołobrzegu. Propaganda w służbie wojny i pokoju" oraz pieszy Rajd PTTK Szlakiem walk 1 Armii Wojska Polskiego o Kołobrzeg. Walki o Kołobrzeg trwały od 4 do 18 marca 1945 r. Brało w nich udział 29 tys. żołnierzy Ludowego Wojska Polskiego oraz kilka jednostek Armii Czerwonej. Miasta broniło ok. 8 tys. niemieckich żołnierzy z różnych formacji, m.in. Francuzi z dywizji Waffen SS "Charlemagne".

Ponieważ początkowo zakładano, że Kołobrzeg nie będzie broniony, próbowano zająć miasto z marszu, co się nie udało. O zaciętości starcia może świadczyć fakt, iż średnie tempo posuwania się atakujących wynosiło ok. 400 metrów dziennie. Wojskowe źródła podają, że w czasie walk o samo miasto wystrzelono ponad 31 tys. pocisków artyleryjskich, a statystycznie na każdy kilometr kwadratowy terenu spadły 43 tony materiałów wybuchowych. Kołobrzeg został zniszczony w 90 proc.

Polacy i Rosjanie straci walkach ponad 1400 zabitych żołnierzy. Straty Niemców szacuje się na ok. 500 zabitych. Ok. 4 tys. Niemców wzięto do niewoli. (PAP)

sibi/ szt/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)