Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
wiadomości
06.06.2012 15:21

Zachodniopomorskie: Stacja Morska US rozpoczęła monitoring Bałtyku

Badania dotyczące monitoringu środowiska strefy brzegowej Bałtyku będzie prowadzić Stacja Morska Uniwersytetu Szczecińskiego w Międzyzdrojach (Zachodniopomorskie). Stacja już działa, ale jej oficjalne otwarcie zaplanowano 13 czerwca br.

Podziel się
Dodaj komentarz

*Badania dotyczące monitoringu środowiska strefy brzegowej Bałtyku będzie prowadzić Stacja Morska Uniwersytetu Szczecińskiego w Międzyzdrojach (Zachodniopomorskie). Stacja już działa, ale jej oficjalne otwarcie zaplanowano 13 czerwca br. *

Stacja już prowadzi stały monitoring trzynastu parametrów meteorologicznych. Realizowany jest też m.in. projekt badawczy "SatBałtyk - Satelitarna Kontrola Środowiska Morza Bałtyckiego" - informuje rzeczniczka US Julia Poświatowska.

Uczelnia w 2007 roku przejęła budynek i wieżę obserwacyjną na wydmach w Międzyzdrojach od Straży Granicznej.

W Stacji Morskiej prowadzone będą badania naukowe, przede wszystkim eksperymentalne, dotyczące monitoringu środowiska morskiej strefy brzegowej. Inicjatorem jej powstania był prof. dr hab. Stanisław Musielak - dyrektor Instytutu Nauk o Morzu wchodzącego w skład Wydziału Nauk o Ziemi Uniwersytetu Szczecińskiego.

To druga stacja morska w Polsce, pierwsza - Stacja Morska Instytutu Oceanografii Uniwersytetu Gdańskiego, mieści się na Helu.

Jak podkreśla rzeczniczka, lokalizacja stacji umożliwi prowadzenie badań naukowych dotyczących m.in. procesów geofizycznych i geochemicznych, zachodzących w powietrzu, w wodzie i na lądzie. W szczególności przewidywane są regularne obserwacje dotyczące zmian klimatycznych. Placówka będzie także prowadzić badania z zakresu takich nauk jak meteorologia, klimatologia, fizyka atmosfery, oceanografia fizyczna, geologia i geomorfologia.

Na wieży stacji zainstalowana jest automatyczna stacja meteorologiczna mierząca takie parametry jak: ciśnienie atmosferyczne, kierunek i prędkość wiatru, usłonecznienie, promieniowanie słoneczne.

Na terenie stacji zlokalizowane są pozostałe instrumenty pomiarowe służące do pomiarów temperatury powietrza na standardowej wysokości 2m oraz przy gruncie, wilgotności powietrza a także opadów atmosferycznych.

Aparatura badawcza będzie wkrótce uzupełniona o zestaw pięciu kamer cyfrowych o wysokiej rozdzielczości, zainstalowanych na wieży, służących obserwacji i rejestracji procesów brzegowych. Ponadto Stacja będzie wyposażona w urządzenia monitorujące zarówno jakość powietrza jak i wody morskiej.

Stacja będzie prowadzić edukację ekologiczną wśród lokalnej społeczności, na rzecz szkół, stowarzyszeń, i turystów odwiedzających Międzyzdroje. (PAP)

epr/ ls/

Tagi: wiadomości, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz