Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Zachodniopomorskie: Upamiętniono ofiary wydarzeń z 1945 r.

0
Podziel się:

Na terenie byłego lotniska w Rogowie (Zachodniopomorskie) upamiętniono
ofiary tragicznego lotu z marca 1945 r. Zainaugurowano też projekt wydobycia samolotu, który wraz z
ok. 80 dzieci na pokładzie został wówczas zestrzelony i zatonął w jeziorze Resko Przymorskie.

Na terenie byłego lotniska w Rogowie (Zachodniopomorskie) upamiętniono ofiary tragicznego lotu z marca 1945 r. Zainaugurowano też projekt wydobycia samolotu, który wraz z ok. 80 dzieci na pokładzie został wówczas zestrzelony i zatonął w jeziorze Resko Przymorskie.

Jak poinformował PAP rzecznik projektu Łukasz Trawiński, na uroczystości w 67. rocznicę katastrofy przyjechali z Niemiec m.in. syn drugiego pilota niemieckiego samolotu Dornier Do-24 T3 - świadek tamtych wydarzeń, oraz przedstawiciele Krajowego Związku Niemieckich Grobów Wojennych.

W uroczystości wraz z przedstawicielami władz lokalnych wzięli udział okoliczni mieszkańcy i uczniowie pobliskich szkół, a także uczniowie z niemieckiego Pasewalk. Odmówiono modlitwę ekumeniczną, złożono kwiaty i wieńce.

W marcu 1945 roku w Rogowie, ówczesnym niemieckim Kamp, dywizjon ratownictwa morskiego w obliczu zbliżającego się frontu Armii Czerwonej prowadził akcję ratunkową ewakuując stamtąd niemieckich cywilów. Przy jeziorze Resko Przymorskie zorganizowano lotnisko dla wodnopłatowców.

5 marca 1945 wodnopłatowiec Do-24 natychmiast po starcie spadł i zatonął w jeziorze. W samolocie było prawie 80 dzieci. Przypuszcza się, że maszynę mogli strącić żołnierze sowieccy.

Niemieckie organizacje, w tym związek opiekujący się grobami wojennymi, Muzeum Dorniera z Friedrichshafen oraz władze Trzebiatowa, podjęły wspólną inicjatywę wydobycia wraku samolotu i uczczenia pamięci ofiar tamtych wydarzeń.

Zbierane są pieniądze na realizację projektu, trwa także kompletowanie niezbędnej dokumentacji, w tym wszelkich pozwoleń na wydobycie wraku.

Ustalono już miejsce, w którym znajduje się wrak. Autorzy projektu planują, że szczątki samolotu uda się podnieść w 2013 r.

Trwają też starania mające na celu ustalenie kompletnej listy ofiar katastrofy. (PAP)

epr/ hes/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)