Notowania

wiadomości
15.02.2012 18:44

Zachodniopomorskie: Wiatr pozrywał linie energetyczne

# dochodzi informacja o kolejce na przeprawie promowej w Świnoujściu i sytuacji we wschodniej części województwa

Podziel się
Dodaj komentarz

# dochodzi informacja o kolejce na przeprawie promowej w Świnoujściu i sytuacji we wschodniej części województwa

15.02. Szczecin (PAP) - Około 1,7 tys. odbiorców w województwie zachodniopomorskim jest pozbawionych w środę prądu. Przyczyną braku energii elektrycznej jest silny wiatr, który w nocy pozrywał linie energetyczne. Zamknięta jest przeprawa promowa w centrum Świnoujścia.

Prądu nie mają mieszkańcy niektórych miejscowości w powiatach stargardzkim, białogardzkim, drawskim, szczecineckim, oraz odbiorcy z okolic Koszalina.

Według informacji Wojewódzkiego Centrum Zarządzania Kryzysowego w Szczecinie, około sto stacji średniego napięcia w całym województwie jest nadal wyłączonych. Cały dzień trwa usuwanie awarii i przywracanie zasilania w miejscowościach pozbawionych energii elektrycznej. Prognozy pogody mówią, że wiatr i opady śniegu będą słabły.

Rzecznik prezydenta Świnoujścia Robert Karelus poinformował w środę PAP, że przeprawa w centrum Świnoujścia zamknięta jest do odwołania. Uruchomiono komunikację zastępczą. Autobusy dowożą ludzi z przeprawy promów Bielik do odległej o kilka kilometrów od centrum miasta drugiej przeprawy - Karsibór. To w tej chwili jedyne działające połączenie promowe Świnoujścia z resztą kraju.

Autobus będzie odjeżdżał sprzed przystani promów Bielik do przeprawy Karsibór. Po drugiej stronie, czyli na wyspie Wolin, będzie woził ludzi z promów Karsibór przed dworzec PKP - dodał Karelus.

Sytuację pogarsza północny wiatr, który spycha nagromadzoną krę w głąb lądu. Kry jest teraz tak dużo, że nie wiadomo, czy promy na przeprawie Karsibór będą w stanie kursować dalej. Gdy warunki nie pozwolą na kursowanie również tych promów, miasto będzie odcięte od świata - powiedział Karelus.

Żeby dostać się do Świnoujścia przez przeprawę w Karsiborze trzeba czekać ponad godzinę w kolejce na prom.

Przeprawę w centrum miasta zamknięto, bo piętrząca się coraz bardziej kra uniemożliwia kursowanie jednostek. Na krótko pomogła interwencja holownika Marynarki Wojennej, który kruszył lód. W południe przez kilkadziesiąt minut po kanale pływał jeden z promów, który nie mógł dobić do nabrzeża.(PAP)

res/ bos/

Tagi: wiadomości, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz