Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Zachodniopomorskie: Wystawa eksponatów podarowanych muzeum w Darłowie

0
Podziel się

Wystawę eksponatów podarowanych placówce w ciągu ostatnich 10 lat będzie
można oglądać od piątku w Muzeum Zamku Książąt Pomorskich w Darłowie (Zachodniopomorskie).

bEikDmut

Wystawę eksponatów podarowanych placówce w ciągu ostatnich 10 lat będzie można oglądać od piątku w Muzeum Zamku Książąt Pomorskich w Darłowie (Zachodniopomorskie).

Kustosz Zamku Konstanty Kontowski powiedział PAP, że to pierwsza w powojennej historii muzeum tego typu ekspozycja. Poprzednia taka wystawa odbyła się w latach 20. XX wieku. Zorganizował ją pierwszy dyrektor placówki Karl Rosenow, który utworzył muzeum na bazie eksponatów przekazanych na jego prośbę przez mieszkańców Darłowa i okolic miasta.

Zbiory Zamku Książąt Pomorskich - jak poinformował Kontowski - w latach 2001-2011 wzbogaciły się o ok. 600 eksponatów. Ponad połowa z nich to dary przekazane przez prywatne osoby oraz firmy i instytucje.

bEikDmuv

Na wystawie pokazanych zostanie ok. 450 eksponatów. Będą to obrazy, rzeźby, grafiki, przedmioty rzemiosła artystycznego, porcelana, monety, medale i sprzęt rybacki.

Wśród darów znalazł się m.in. dobrze zachowany austriacki fortepian gabinetowy z końca XIX z drewna orzechowego, odlana w brązie naturalnej wielkości statua urodzonego w Darłowie średniowiecznego władcy trzech królestw - Danii, Szwecji i Norwegii - Eryka Pomorskiego oraz rzeźba symbolu jego panowania rzeźby - złotego gołębia.

Ze złotym gołębiem Eryk Pomorski został pochowany w 1459 r. w Darłowie, gdzie spędził ostatnie lata swojego życia.

Z okazji otwarcia wystawy darłowskie muzeum wydało specjalny katalog, w którym wymieniono 70 darczyńców przekazanych placówce eksponatów.

bEikDmuB

Zamek w Darłowie zbudował w drugiej połowie XIV w. książę Bogusław V z dynastii Gryfitów. W XV i XVI w. obiekt systematycznie modernizowano i rozbudowywano. Wielkie prace budowlane przeprowadzono za panowania Bogusława XIV, który odbudował zamek po pożarze z 1624 r.

Ostatnią lokatorką zamku z rodu Gryfitów była księżna Elżbieta. Po jej śmierci w 1654 r. budowla stała się własnością Brandenburczyków. Za ich panowania zamek dotknęły dwa wielkie pożary.

W XVIII w. część zamku zamieniono na magazyn soli. W latach 1807-1808 znajdował się w nim szpital dla żołnierzy cesarza Francuzów, Napoleona Bonaparte. Pod koniec XIX w. południowe skrzydło stało się siedzibą sądu i więzienia, a wschodnie - magazynem zboża. W okresie międzywojennym obiekt przeszedł gruntowny remont i został przekształcony w muzeum.

Placówkę ponownie uruchomiono w roku 1945. Zgromadzona w darłowskim muzeum kolekcja liczy ok. 3 tys. eksponatów. Do najcenniejszych należy barokowa ambona z początku XVII w. ufundowana przez ostatnią lokatorkę zamku - księżną Elżbietę. (PAP)

bEikDmuC

sibi/ hes/

bEikDmuW
wiadomości
pap
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)