Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Zainaugurowano Międzynarodową Konferencję UNESCO "Pamięć Świata"

0
Podziel się:

Różnorodność kulturowa, dziedzictwo niematerialne i historia mówiona - to
niektóre tematy IV Międzynarodowej Konferencji UNESCO "Pamięć Świata" otwartej w Warszawie z
udziałem m.in. ministra kultury Bogdana Zdrojewskiego. Pierwsze panele - w czwartek.

Różnorodność kulturowa, dziedzictwo niematerialne i historia mówiona - to niektóre tematy IV Międzynarodowej Konferencji UNESCO "Pamięć Świata" otwartej w Warszawie z udziałem m.in. ministra kultury Bogdana Zdrojewskiego. Pierwsze panele - w czwartek.

W środę na Zamku Królewskim odbyła się uroczysta inauguracja konferencji. Dyskusje, debaty, sesje i wykłady rozpoczną się w czwartek, będą się odbywać w Centrum Nauki Kopernik. Konferencja potrwa do soboty.

"Każde państwo i każdy rząd ponosi wielką odpowiedzialność w sferze kultury. Po pierwsze: za jakość edukacji artystycznej, która powinna gwarantować społeczności, że nikt nie zostanie wykluczony z udziału w kulturze, zwłaszcza - tej wysokiej. Po drugie: za zachowywanie dziedzictwa narodowego, światowego we wszystkich możliwych formach" - mówił szef resortu kultury Bogdan Zdrojewski.

Minister zwrócił też uwagę, że Polska jest krajem boleśnie doświadczonym z sferze posiadanego dziedzictwa. "Ponieśliśmy w naszych zbiorach bolesne straty wojenne, nasze straty były też konsekwencją braku państwowości. (...). Z tego powodu w większym stopniu niż inni, bardziej emocjonalnie, szanujemy to, co mamy" - ocenił Zdrojewski.

Podczas uroczystości prezydencki doradca prof. Tomasz Nałęcz odczytał list prezydenta Bronisława Komorowskiego. Prezydent zwrócił w nim uwagę, że dziedzictwo dokumentacyjne - którego dotyczy program UNESCO "Pamięć Świata" - to "ślady pozostawione przez naszych przodków". "Ale nie ogranicza się ono przecież tylko do form pisanych. Istnieją inne - np. słowne, istnieją filmy, archiwalia, dzięki którym otwiera się przed nami wieloraki świat człowieczych możliwości i doświadczeń" - napisał prezydent.

Program "Pamięć Świata" jest główną inicjatywą UNESCO mającą na celu zachowanie, udostępnianie i promowanie dziedzictwa dokumentacyjnego. Obejmuje ono różne typy dokumentów: archiwalne, rękopisy przechowywane w bibliotekach i muzeach, druki o szczególnej wartości dokumentacyjnej, inskrypcje, dokumenty audiowizualne, zarówno na nośnikach analogowych, jak i cyfrowych.

Program został utworzony w 1992 roku. Najbardziej znanym narzędziem programu jest międzynarodowa lista, tworzona od 1997 roku. Co dwa lata dyrektor generalny UNESCO wpisuje na nią kolejne obiekty dziedzictwa dokumentacyjnego o szczególnym znaczeniu. Obecnie międzynarodowa lista obejmuje 193 wpisy, zgłoszone przez 82 kraje i 3 organizacje międzynarodowe.

Na liście znajduje się dziewięć obiektów dziedzictwa dokumentacyjnego zgłoszonych przez Polskę. Są tam m.in.: autograf dzieła Mikołaja Kopernika "De revolutionibus" przechowywany w Bibliotece Jagiellońskiej w Krakowie, akt Konfederacji Generalnej Warszawskiej z 1573 roku, rękopisy Fryderyka Chopina w zbiorach Biblioteki Narodowej i Towarzystwa im. Fryderyka Chopina w Warszawie, podziemne archiwum getta warszawskiego (tzw. Archiwum Ringelbluma), tablice 21 Postulatów Gdańskich z Sierpnia 1980.

Patronat honorowy nad konferencją sprawuje minister kultury Bogdan Zdrojewski.

Konferencja organizowana jest z inicjatywy polskiego Krajowego Komitetu Programu Pamięć Świata przez Naczelną Dyrekcję Archiwów Państwowych, Polski Komitet do spraw UNESCO oraz Narodowe Centrum Kultury.(PAP)

agz/ hes/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)